top of page

Śladami Jana Pawła II. Pielgrzymka Maturzystów 2022


Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego w Gryficach wzięli udział w pielgrzymce śladami św. Jana Pawła II. W terminie 11-15.10.2022 młodzież gryfickiego liceum zwiedziła najważniejsze miejsca związane z życiem papieża: Wadowice, Zakopane, Kraków oraz Częstochowę. Organizatorem pielgrzymki maturzystów w imieniu szkoły był katecheta - ksiądz Łukasz Wdowczyk.


Uczestnicy pielgrzymki przed szkołą Karola Wojtyły w latach młodości. Fot.: M. Rakoski

Pierwszego dnia pielgrzymki młodzież zwiedziła Wadowice, miasto rodzinne św. Jana Pawła II. Uczniowie odwiedzili m.in. muzeum w domu rodzinnym Karola Wojtyły oraz barokowy kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Szczególne wrażenie na uczestnikach wyjazdu wywarło nowoczesne muzeum, dokumentujące życie i działalność kapłańską papieża. Ponadto na Placu Jana Pawła II młodzież mogła skosztować osławionych „papieskich kremówek”.


Śladami Jana Pawła II - młodzież na Gubałówce. Fot.: LO Chrobry

Następne dwa dni młodzież spędziła w Zakopanem. Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili m.in. Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach czy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Wizyta na cmentarzu okazała się bardzo refleksyjna i bogata w metafizyczne wzruszenia. Uczniowie „Chrobrego” zawiesili – na znak pamięci i ku czci – tarcze szkoły na mogiłach wybitnych twórców polskiej kultury. Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku spoczywają m.in.: modernistyczny poeta-dekadent – Kazimierz Przerwa-Tetmajer; znany głównie z książek dla dzieci („Przygody Koziołka Matołka”, „Szatan z siódmej klasy”) – Kornel Makuszyński; pisarz („Szewcy”), malarz i filozof, osobistość owiana legendą – Stanisław Ignacy Witkiewicz oraz; związany z Podhalem rzeźbiarz (znane w Szczecinie „Ogniste ptaki”) i malarz – Władysław Hasior.


Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Fot.: M. Rakoski

Jan Paweł II – jak sam przyznał – był człowiekiem gór, dlatego młodzież nie mogła pominąć Morskiego Oka. Uczestnicy pielgrzymki pokonali pieszo łącznie 16 km. W drodze na Morskie Oko młodzież obejrzała Wodogrzmoty Mickiewicza. Autor „Pana Tadeusza” nigdy, co ciekawe, nie był w Tatrach, a wodospadom nadano imię Mickiewicza w 1891 r. na pamiątkę sprowadzenia do Krakowa prochów wieszcza. Na miejscu pielgrzymi wysłuchali ciekawej historii o losach Morskiego Oka. Pod koniec XIX w. rejon Mięguszowieckich Szczytów i ziemie tatrzańskie próbował zagarnąć Christian Hohenlohe. Z pomocą Węgrów wysadzał i niszczył szlaki turystyczne, które pozwalały Polakom dostać się do Morskiego Oka. Gdyby nie starania Władysława Zamoyskiego (społecznik-hrabia bardzo zasłużony dla rozwoju Zakopanego), okolice Morskiego Oka nie zostałyby włączone w granice ziem polskich.


Piątego dnia maturzyści opuścili zimową stolicę Polski – Zakopane – i udali się w dalsze pielgrzymowanie śladami św. Jana Pawła II do Krakowa. Przed zwiedzaniem miasta młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej w Pałacu Biskupów Krakowskich (w kaplicy, w której Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia kardynała Stefana Sapiehy). Następnie uczniowie przeszli traktem królewskim na Wawel, zwiedzając miejsca związane ze świętym Janem Pawłem II, a przy okazji dowiadując się kilka ciekawostek z języka polskiego oraz historii (np. za życia nie darzący się sympatią Mickiewicz ze Słowackim czy gen. W. Sikorski z J. Piłsudskim spoczęli obok siebie w kryptach pod katedrą wawelską).


Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej oraz wzięli udział w porannym nabożeństwie.

M. Rakoski


WASZYM ZDANIEM



Moim zdaniem najlepszą częścią pielgrzymki były górskie wędrówki oraz integracja z innymi uczestnikami wyprawy. Wspomnienia z pielgrzymki zostaną mi w pamięci na długie lata, i wiem, że za rok również chętnie wezmę w niej udział!

- Piotr Aleksiuk


Najbardziej zapamiętam pieszą wycieczkę na Morskie Oko. Podczas wędrówki mieliśmy okazję lepiej się poznać. Dodatkowo czas umilały nam piękne widoki i ciekawe opowieści przewodnika. Z pewnością dla każdego z nas było to niezapomniane doświadczenie.

- Aleksandra Grzanka


W trakcie pielgrzymki najbardziej spodobała mi się podróż na Morskie Oko w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zobaczyłem tam rozmaite, barwne górskie krajobrazy, nigdy wcześniej nie widziałem tak pięknego i przejrzystego zbiornika wodnego. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam wrócić.

- Jakub Aleksandrowicz


Uważam, że udział w pielgrzymce był znakomitą decyzją. Ogromne wrażenie wywarła na mnie wizyta na Jasnej Górze. Niesamowitym przeżyciem była również wędrówka na Morskie Oko – tamtejszy krajobraz zapierał dech w piersiach. Zwiedziliśmy też wiele innych pięknych i historycznych miejsc (np. Wawel czy dom rodzinny św. Jana Pawła II). Myślę, że każdy z nas jest zadowolony z tego wyjazdu.

- Wiktor Markiewicz


Według klasy 4b pielgrzymka maturzystów była bardzo udana i polecamy ją młodszym klasom na przyszły rok. Najbardziej podobał nam się spacer na Morskie Oko, piękne widoki, wspaniała atmosfera, a co najważniejsze świetne towarzystwo i opiekunowie. Przewodnik opowiadał nam różne historie i zwyczaje tamtejszych mieszkańców w bardzo interesujący i przystępny dla młodzieży sposób.

- Izabela Biliniewicz


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FB!




 Ostatnie posty              
bottom of page