top of page

„Chrobry” wśród najlepszych liceów w Polsce. Ranking Perspektywy 2024


Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach po raz kolejny uzyskało tytuł „Brązowej Szkoły 2024” w Rankingu Liceów Perspektyw 2024. „Chrobry” – analogicznie do ub. r. – uplasował się na 30. miejscu w województwie zachodniopomorskim wśród zakwalifikowanych szkół (na 977. miejscu w zestawieniu liceów z całego kraju), poprawiając jednak wskaźnik rankingu o 1,4 (2004 – 37,36; 2023 – 35,96).

„Chrobry” uzyskał najlepszy wynik nie tylko w powiecie gryfickim. W gronie uhonorowanych zabrakło liceów aż z ośmiu powiatów: sławieńskiego, kamieńskiego, polickiego, gryfińskiego, choszczeńskiego, łobeskiego, drawskiego oraz białogardzkiego. Wyższe pozycje w Rankingu zajęły placówki z większych miast (łącznie 16 liceów ze Szczecina i z Koszalina). Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w tym roku tytuł „Brązowej Tarczy” otrzymało 31 liceów z naszego województwa, rok temu –  33.  

 

W Rankingu Liceów Perspektywy 2024 przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (to więcej o 71 szkół licealnych niż w ubiegłym roku) spośród 2246 (46 więcej liceów niż w ub. r.), zatem aż 815 liceów nie spełniło kryteriów rankingu.


Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking Perspektyw stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum […]; szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu – przekonują organizatorzy rankingu.


Licea ogólnokształcące, jak czytamy na stronie „Perspektyw”, „zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach [25% udziału w punktacji], wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych [30% udziału w punktacji] oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych [45%]. […] Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej”.


 

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page