top of page

Razem jesteśmy silniejsi. 25 lat Polski w NATO

– To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata – mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.
12 marca 1999 Polska stała się kolejnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, dlatego, aby uświetnić to historyczne wydarzenie, młodzież wzięła udział w specjalnej sesji popularnonaukowej. Mieliśmy również przyjemność gościć w murach naszej szkoły przedstawicieli wojska z 36. Dywizjonu Obrony Powietrznej z Mrzeżyna.


Uczniowie zapoznali się z historią powstania NATO, strukturą i współczesnymi zadaniami tej organizacji. Sesję uświetnił wykład zaproszonych gości o długiej drodze Polski do członkostwa w strukturach NATO oraz o udziale polskich wojsk we wspólnych  ćwiczeniach na poligonach.


Przypomnijmy, że wraz z Polską, tego dnia, wstąpiły również Czechy i Węgry. Wszystkie trzy państwa należały po II wojnie światowej do tak zwanego bloku wschodniego, czyli pozostawały pod dominacją ZSRR. Dołączenie tych państw do NATO, i to zaledwie 8 lat po rozpadzie ZSRR i rozwiązaniu Układu Warszawskiego, było wydarzeniem przełomowym w powojennych dziejach Starego Kontynentu.

Dzisiaj, w niepewnych czasach, NATO to gwarant polskiego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w kontekście pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w związku z agresywną postawą Rosji.

Comentários


 Ostatnie posty              
bottom of page