top of page

Gigant narracyjny, literacki zen - „Nad Niemnem”. Narodowe Czytanie 2023

Książka, która gloryfikuje pracę i proste, wiejskie życie – przed nami 12. edycja Narodowego Czytania!


Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską literaturę – Narodowe Czytanie. W tym roku młodzież zmierzy się z „Nad Niemnem” (1888 r.).


Narodowe Czytanie wpisało się na stałe do kalendarza imprez szkolnych „Chrobrego”. „Wesele” St. Wyspiańskiego - 2017 r.

Dlaczego warto?


Książka Elizy Orzeszkowej (nie bez powodu dwukrotnie nominowanej do literackiego Nobla) to narracyjny gigant, przez wielu krytyków literackich uznawana za jedno z najważniejszych powieści pozytywizmu i estetyczna rozrywka bardziej w stylu literackiego zen niż thrillera napakowanego akcją. W lekturze zachwycają przede wszystkim obszerne, realistyczno-impresjonistyczne opisy litewskiej przyrody, które oddziałują na nasze zmysły i wyobraźnię. Obrazowe opisy przyrody zabierają czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni, sprawiają, że wspólnie z narratorem wędrujemy nad tytułowym Niemnem, zatracamy się w pięknie litewskiej natury i wspólnie z narratorem wędrujemy po polach i lasach pełnych zbóż. To podróż, w którą warto się wybrać, szczególnie dzisiaj, w dobie konsumpcjonizmu i pogoni za pieniądzem. Jednak „Nad Niemnem” urzeka nie tylko plastycznymi opisami przyrody. Do szpiku kości prawdziwa historia bohaterów, która ciągnie się niczym stara baśń, elementy mitologizacji postaci i przestrzeni, gloryfikacja życia na wsi i bardzo wyraźne konstrukcje postaci sprawiają, że każdy czytelnik znajdzie w tym utworze coś dla siebie.


Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Na stronie prezydent.pl przeczytamy: - To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. […] Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił Prezydent RP A. Duda.


Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (czytano wówczas „Pana Tadeusza”). Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.


„Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej - 2021 r.

Przypomnijmy, że nasza szkoła od wielu lat bierze udział w akcji. W 2015 roku czytaliśmy „Lalkę” B. Prusa, w 2016 roku „Quo vadis” H. Sienkiewicza, w 2017 r. „Wesele” St. Wyspiańskiego, w 2018 „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, w 2021 r. „Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej, a rok temu – „Ballady i romanse” A. Mickiewicza.


Narodowe Czytanie odbędzie się w naszej szkole już w nadchodzący piątek, 8 września br., o godz. 12:00.

留言


 Ostatnie posty              
bottom of page