top of page

Spotkanie z książką – spotkanie z ponadczasowymi problemami. Młodzieży Czytanie 2021


We wtorek – 16 listopada br. – odbyła się 5. edycja Młodzieży Czytanie. Celem akcji jest popularyzowanie polskiej literatury oraz zachęcanie nastolatków do czytania.


Uczniowie ze szkół ponadpodstawowych zaprezentowali wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej”. W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim – Delegatura w Koszalinie tragifarsę Gabrieli Zapolskiej prezentowali nie tylko uczniowie. Spotkanie rozpoczął Bogusław Ogorzałek, wojewódzki wicekurator oświaty. W wypowiedzi dla Polskiego Radia Szczecin Wicekurator podkreślił: „Młodzież rzadko sięga po wydania papierowe książek. Ta akcja jest zatem okazją, by spotkać się z książką, ale też z ponadczasowymi problemami, jakie towarzyszą człowiekowi. Moralność, wybór pomiędzy dobrem a złem, ocenianie czyjegoś postępowania, towarzyszą człowiekowi od początku, nieprzerwanie”.

Młodzieży Czytanie 2021 w Koszalinie z udziałem naszych uczniów. Fot.: M. Rakoski

Młodzież „Chrobrego” – uczniowie klas I b oraz I c – zaprezentowali fragmenty utworu Zapolskiej w II bloku spotkania ze swoimi rówieśnikami z dwóch szkół ponadpodstawowych z Koszalina oraz Kołobrzegu. Iga Janowska (Mela), Zofia Zelwak (Hanka), Franciszek Chyla (Zbyszko), Łukasza Siemaszko (Zbyszko) oraz Kaja Kwiatkowska (Juliasiewiczowa) czytali – przyznał z zachwytem wicekurator – jak z nut! Uczniowie z łatwością weszli w kreacje postaci, a odczytywane repliki dramatu wzbogacili elementami gry scenicznej.


– Wczorajsza akcja bardzo mi się podobała, ponieważ rozbudziła w nas kreatywność i sprawiła, że mogliśmy poczuć się jak bohaterowie „Moralności pani Dulskiej” – powiedziała Iga Janowska, uczennica klasy I b. – Młodzieży Czytanie to idealne wydarzenie dla młodych osób, które chcą wspólnie ze swoimi rówieśnikami spędzić miło czas z wybraną lekturą. Byłam tegoroczną uczestniczką i jako pierwszoklasistka jestem pewna, że w przyszłym roku wezmę udział po raz kolejny – dodała Kaja Kwiatkowska, uczennica klasy I c.


Wicekurator - Bogusław Ogorzałek - oraz gość specjalny - Małgorzata Chmielowska. Fot.: M. Rakoski/LO Chrobry

Gościem tegorocznej edycji Młodzieży Czytanie była Małgorzata Chmielowska, rzeźbiarka i malarka. Prace artystki wzmocniły wrażenia estetyczne uczestników spotkania i stały się punktem wyjścia do rozważań na temat roli sztuki w życiu człowieka.



Prace Małgorzaty Chmielowskiej wzbudziły wśród uczniów żywe zainteresowanie. Fot.: M. Rakoski/LO Chrobry

Aniela Dulska - kobieta, która nosiła w sobie Hades


Kreacja rodziny Dulskich to miniatura XX-wiecznego mieszczaństwa, ludzi intelektualnie ograniczonych, bez wyższych aspiracji i o zakłamanej moralności: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe” – słowa tytułowej Anieli Dulskiej najlepiej opisują obłudę tytułowej bohaterki. Komentarzem do kondycji moralnej członków rodziny mogą być słowa z Ewangelii św. Mateusza, który tak ocenił uczonych w Piśmie i faryzeuszy: „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są trupich kości i wszelkiego plugastwa”. Podobnie Dulska wydaje się ludziom sprawiedliwa, lecz wewnątrz jest pełna obłudy i nieprawości: wszystkich poucza, wypowiada maksymy na życie, powołuje się na moralność chrześcijańską, działa jednak cynicznie i pragmatycznie, wiele razy manifestuje swoją pogardę i poczucie wyższości wobec bliźnich (np. wobec Lokatorki czy popychadła – Hanki). Dulska to kobieta, która – przytaczając fragment wiersza „Przechadzka z Orfeuszem” J. Kaczmarskiego – nosiła w sobie Hades.


Uniwersalizm dramatu Zapolskiej składnia również do refleksji o moralnej kondycji człowieka współczesnego. Tragikomiczna kreacja bohaterów i koncepcja ich życia – oparta na obłudzie, hipokryzji, kulcie mamony, egoizmie i wypieraniu słabszych przez silniejszych – to swego rodzaju literacki dokument życia społecznego na początku XX wieku, z którym łączy nas dzisiaj więcej, niż mogłoby się to wydawać.


Przypomnijmy, że społeczność „Chrobrego” zaprezentowała utwór G. Zapolskiej w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania na Placu Zwycięstwa w Gryficach.


Mariusz Rakoski/LO Chrobry


MŁODZIEŻY CZYTANIE 2021 - MATERIAŁ FILMOWY - kliknij w grafikę poniżej i zobacz!








Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page