top of page

Dla Magdy. Uroczystości pożegnalne i marsz milczenia przeciwko przemocy


Dzisiaj, 1 czerwca br., zakończyły się uroczystości upamiętniające śmierć Magdy. Nagłe odejście Uczennicy poruszyło nie tylko społeczność naszego liceum i miasta, ale również całą Polskę.Niespodziewane odejście Magdy do domu Ojca stało się impulsem do zamanifestowania przez młodzież sprzeciwu wobec aktów przemocy i bezsensownej śmierci. Społeczność „Chrobrego” – wspierania przez młodych ludzi i nauczycieli z miejscowych szkół ponadpodstawowych i podstawowych – przeszła ulicami Gryfic w wymownym milczeniu. Ubrani na czarno uczniowie maszerowali z białymi różami oraz balonikami. Ustawieni w kształcie koła na Placu Zwycięstwa, na komendę „Cześć Jej pamięci!” młodzież wypuściła baloniki. Był to szczególnie wzruszający moment.


Z Placu Zwycięstwa uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. NMP w Gryficach, by wziąć udział we mszy św. w intencji zmarłej. Był to czas głębokiego wyciszenia oraz zadumy. Słowa otuchy skierował do młodzieży ks. proboszcz Kazimierz Półtorak.Na dziedzińcu szkoły, po mszy św., Mateusz Stefański, prowadzący apel, odczytał w imieniu młodych ludzi sprzeciw wobec wszelkich aktów przemocy: „Naszą koleżankę zamordował konkretny sprawca, to prawda. Zabiła Ją jednocześnie siła o wiele mroczniejsza i groźniejsza – zło. Dlatego z tego miejsca My, społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, wyrażamy swój jednogłośny i stanowczy sprzeciw wobec nienawiści i przemocy. Kategorycznie i bezwzględnie potępiamy każdą jej formę: nie tylko tę fizyczną, ale i słowną oraz symboliczną. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że wszelkie akty agresji niszczą nasze otoczenie i zatruwają nam wszystkim życie. Pragniemy, aby w naszym kraju – nieraz boleśnie dotkniętym przez nienawiść i agresję – każdy mógł czuć się dobrze oraz bezpiecznie”.Dyrektor szkoły, Pani Jolanta Folwarska, zwróciła się do młodzieży: „To, co się wydarzyło, wymyka się rozumowej ocenie. Magda, jak typowa nastolatka, miała swoje szalone pomysły, plany i nadzieję na udane, szczęśliwe życie. Nie wiem, o czym marzyła. Ale wiem, że chciała żyć! Madzia, kiedy dowiedzieliśmy się o jej śmierci, niemym głosem powiedziała do nas »Nie czekajcie na mnie, nie wrócę już«. Ona będzie czekać na nas. […] Wczoraj mieliśmy się cieszyć z powrotu do szkoły, miał to być wesoły dzień. Dziś jest Dzień Dziecka, a moi uczniowie w żałobie. To nie tak miało być! Jak to zrozumieć i gdzie szukać odpowiedzi na trudne pytania?”. Pani Jolanta Folwarska zaapelowała także do swoich uczniów, by zawsze reagowali na zło: „Proszę Was, żebyście zawsze stawali po stronie ofiary i buntowali się przeciwko złu”.Głos zabrał również wicestarosta powiatu gryfickiego – Pan Waldemar Wawrzyniak: „Pamiętajcie o tym, o czym wspominała Pani Dyrektor. Reagujmy na wszelkie objawy przemocy. Bądźmy czujni, bądźmy aktywni i patrzmy na to, co dzieje się wokół. Nie patrzmy na to, co kto powie. Reagujmy, bo dzieje się zbyt wiele tragedii!”.


Decyzją rady pedagogicznej żałoba potrwa do środy, 2 czerwca br. W Auli szkoły pozostaje udostępniona księga kondolencyjna, do której mogą wpisać się wszyscy, którzy znali Magdę, a także ci, którzy, cierpią z powodu Jej odejścia. Księga zostanie przekazana na ręce Rodzica zmarłej Magdy.Bình luận


 Ostatnie posty              
bottom of page