top of page

Wymiana młodzieży we Włoszech – Erasmus + (cz. II)


Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wzięli udział w kolejnej mobilności w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus + Wake up your school – become an active citizen! Po spotkaniu w Macedonii Północnej i Polsce przyszedł czas na podróż do słonecznej Italii. Tematem mobilności, która odbywała się od 2 do 8 października 2022 r., był wolontariat jako sposób uczestniczenia w życiu obywatelskim i szansa na zaangażowanie się w działania lokalnej społeczności. Nie zabrakło też wycieczek, których celem było poznanie dziedzictwa kulturowego Włoch.


Poniżej II część relacji z udziału w mobilności


Zajęcia w środę, 5 października, ponownie koncentrowały się na poznaniu pracy lokalnych organizacji wolontariackich, współpracujących ze szkołą włoską. Jedną z takich organizacji jest stowarzyszenie Associazione Volontari Clown Di Corsia - Associazione Goji VIP Viterbo ODV, wchodzące w skład organizacji pod nazwą VIP ViviamoInPositivo Italia. Na stronie stowarzyszenia, którego motto brzmi: Dzień bez uśmiechu to dzień stracony, czytamy: Jesteśmy wolontariuszami, którzy świadczą usługi Clown Therapy na czterech oddziałach szpitala Belcolle w Viterbo […], w domu spokojnej starości [...] oraz w domach opieki […]. Ponadto od kilku lat nasze Stowarzyszenie współpracuje z różnymi instytucjami edukacyjnymi, gdzie realizujemy projekt podnoszenia świadomości pozytywnego życia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.


Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy Associazione Volontari Clown Di Corsia - Associazione Goji VIP Viterbo ODV. Podczas zajęć dowiedzieli się, jakie są cele i metody działania stowarzyszenia, wzięli udział w symulacji spotkań w ramach Clown Therapy oraz zabawach i grach ukazujących, jak we współczesnym świecie funkcjonują osoby niewidome. Iga Janowska, uczestniczka mobilności, pisze: - Podczas ostatniego dnia wymiany w Viterbo poznaliśmy grupę lokalnych wolontariuszy, których zadaniem jest odwiedzanie szpitali, hospicjów, domów opieki w celu prowadzenia tam Clown Therapy - zajęć niekonwencjonalnych, polegających na przebieraniu się za barwnych klaunów i organizowaniu tanecznych zabaw przy muzyce. Moim zdaniem były to bardzo przydatne i ważne zajęcia. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, jak osoby niewidome czy z niepełnosprawnościami funkcjonują we współczesnym świecie. Doświadczyliśmy tego podczas pracy w grupie, która polegała na poprowadzeniu osoby z zamkniętymi oczami tak, aby nie zderzyła się z inną osobą. Każdy z nas pracował z uczestnikiem z innego kraju partnerskiego, co pozwoliło nam zacieśnić więzi i szlifować język angielski.


Po południu odbyło się Pizza Party, podczas którego uczestnicy wymiany otrzymali certyfikaty, zjedli domową pizzę i tort w kształcie macchina di Santa Rosa oraz obejrzeli film, podsumowujący 4-dniowy pobyt w Viterbo.



Uczestnicy mobilności przed Koloseum w Rzymie. Fot.: E. Prokop

Ostatnim punktem mobilności było zwiedzanie stolicy Włoch – Rzymu. Czwartek poświęcony był poznaniu dziedzictwa starożytnego Rzymu. Młodzież zwiedziła Koloseum, Fora Cesarskie i Forum Romanum.


Uczestnicy mobilności przy ruinach świątyni Wenus i Romy na Forum Romanum. Fot.: E. Prokop

Szczególne wrażenie na wszystkich wywarła malownicza panorama ze wzgórza Palatyn oraz ruiny świątyni Wenus i Romy, spod których rozpościerał się przepiękny widok na Koloseum i Łuk Konstantyna.


W piątek, 7 października, na uczestników mobilności czekała kolejna porcja przeżyć – od wizyty w Watykanie i Bazylice św. Piotra, poprzez spacer rzymskimi uliczkami w kierunku Piazza Navona i Panteonu. Oczywiście nie zabrakło przystanku przy Fontannie di Trevi, tradycyjnego wrzucenia monety do fontanny, zakupu pamiątek, kosztowania pieczonych kasztanów, lodów i oczywiście … przepysznego makaronu i pizzy. Ostatnim punktem wycieczki po Rzymie była wizyta na Placu Hiszpańskim, połączona z wdrapaniem się po ponad 100 stopniach Schodów Hiszpańskich.


Młodzież na warsztatach Clown Therapy. Fot.: przesłane przez uczestników wymiany

Po tygodniu pracy, ale i zawierania nowych znajomości, poznawania kraju, jego kultury i integrowania się, przyszedł czas na wyjazd. Po emocjonalnym pożegnaniu młodzież wyruszyła w długą podróż powrotną do domów, która zakończyła się w sobotę, 8 października.


Mobilność była dla wszystkich jej uczestnikiem niezapomnianym przeżyciem. Doznali oni gościnności kolegów z włoskiej szkoły, integrowali się z młodzieżą z innych krajów, poznawali włoską kulturę w różnych jej aspektach, pokonywali barierę językową – są to cenne doświadczenia, które na długo pozostaną w ich pamięci.


Tekst: Elżbieta Prokop


Waszym zdaniem


Maciej Szczęsny, klasa III C

Mobilność we Włoszech była bardzo ciekawa. Najbardziej podobało mi się robienie makaronu. Było bardzo wymagające, ale po zakończeniu dawało dużą satysfakcję. Także podobała mi się wizyta w lodziarni w Viterbo oraz w fabryce czekolady. Można było obejrzeć ekspertów podczas pracy, ale i też spróbować ich produktów. Bardzo ciekawa była możliwość poznania, jak we Włoszech działa wolontariat. Wisienką na torcie było zwiedzenie Rzymu. Mogliśmy zwiedzić Koloseum, starożytne miasto oraz Watykan.


Łukasz Siemaszko, klasa II C

Podczas mobilności we Włoszech poznałem dużo nowych osób oraz zobaczyłem ciekawe miejsca, takie jak Koloseum czy Watykan. Śmiało mogę powiedzieć, że pokonałem barierę językową oraz przeżyłem niesamowity tydzień z ludźmi z różnych krajów. Podsumowując, polecam każdemu wziąć udział w przyszłych projektach.


Piotr Aleksiuk, klasa III C

Wymiana do włoskiej miejscowości Viterbo była niezapomnianym przeżyciem! Aktywności - takie jak warsztaty, podczas których robiliśmy własny makaron - sprawiły, że poczuliśmy sporą część włoskiej kultury, jaką jest jedzenie. Zwiedzanie Rzymu wywołało we mnie równie dużo emocji, lecz najbardziej wizyta w Watykanie. Z całej wymiany najbardziej będę pamiętać osoby, które poznałem i z którymi się bardzo zżyłem. Cała mobilność z pewnością będzie mieć miejsce w moim sercu na całe życie i nigdy nie zapomnę tych wspaniałych chwil!


Emilia Korwin Piotrowska, klasa III C

The mobility in Italy was a really fun expierence. We saw a lot of interesting places but the best part was talking to other participants from other countires. We would hang out with them every day. We also learned some words from them or shared music with them. We all miss our new friends but we still keep in contact with them.


Mobilność we Włoszech była naprawdę świetnym przeżyciem. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, ale najlepszą częścią był kontakt z innymi uczestnikami wymiany. Spotykaliśmy się z nimi codziennie. Nauczyliśmy się też od nich kilku zwrotów, a nawet wymieniliśmy się muzyką. Utrzymujemy kontakt z nowymi kolegami i liczymy na ponowne spotkanie.


Jakub Perużyński, klasa III C

Wyjazd do Włoch był bardzo ciekawym przeżyciem, poznaliśmy wielu interesujących ludzi, zwiedziliśmy niezwykłe miejsca w Rzymie, jak i w Viterbo. Poznaliśmy kulturę Włoch poprzez przebywanie z naszymi gospodarzami i ich rodzinami. Moim zdaniem ta wymiana była bardzo ciekawym przeżyciem i z chęcią wziąłbym w udział w podobnym projekcie jeszcze raz.









Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page