top of page

Wymiana młodzieży we Włoszech - Erasmus + [cz. I]

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wzięli udział w kolejnej mobilności w ramach realizowanego w szkole projektu Erasmus + Wake up your school – become an active citizen! Po spotkaniu w Macedonii Północnej i Polsce przyszedł czas na podróż do słonecznej Italii.


Warsztaty kulinarne. Młodzież przygotowuje prawdziwy włoski makaron. Fot.: E. Prokop

Tematem mobilności, która odbywała się od 2 do 8 października 2022 r., był wolontariat jako sposób uczestniczenia w życiu obywatelskim i szansa na zaangażowanie się w działania lokalnej społeczności. Nie zabrakło też wycieczek, których celem było poznanie dziedzictwa kulturowego Włoch.


Uczniowie i opiekunowie rozpoczęli podróż wczesnym rankiem w niedzielę 2 października. Tuż po piątej rano młodzież „Chrobrego” spotkała się przed budynkiem szkoły, aby następnie udać się na lotnisko w Poznaniu. Kolejny etap wyprawy stanowiła podróż samolotem, po której mogło być już tylko cudowniej.

Piękne widoki słonecznej Italii zrobiły na wszystkich niesamowite wrażenia. To właśnie w ich tle doszło do pierwszego spotkania w Viterbo młodzieży pochodzącej z państw partnerskich: z Polski, z Włoch, z Bułgarii, Macedonii Północnej. Uczniowie bardzo szybko zacieśnili więzi, choć prawdziwe wyzwania były dopiero przed nimi.


Młodzież zwiedza historyczne centrum Viterbo. Fot.: selfie uczestnika projektu

Poniedziałek, 3 października, pierwszy dzień mobilności, poświęcony był poznawaniu idei wolontariatu. Po uroczystej inauguracji wymiany, podczas której uczniowie przedstawili swoje szkoły i regiony, młodzież wzięła udział w warsztatach na temat funkcjonowania wolontariatu. Uczestnicy wymiany definiowali pojęcie „wolontariat”, dyskutowali o celach wolontariatu i korzyściach płynących z wolontariatu oraz zaprezentowali organizacje wolontariackich działające w sowich krajach. Oglądali też nakręcone przez siebie filmy wideo, w których wolontariusze dzielili się swoimi doświadczeniami. Kolejny punktem programu pierwszego dnia mobilności było zwiedzanie szkoły włoskiej. Po południu część grupy udała się na spacer po historycznym centrum miasta Viterbo, a pozostali uczestnicy mobilności spróbowali kąpieli w gorących źródłach – papieskich termach, które w „Boskiej komedii” opisywał sam Dante Alighieri.


Wtorek poświęcony był poznawaniu lokalnych organizacji wolontariackich oraz dziedzictwa kulturowego Viterbo i regionu Tuscia. Dzień rozpoczął się od zajęć kulinarnych, które prowadzili seniorzy - wolontariusze stowarzyszenia Associazione Nonni e Nipoti , na co dzień przygotowującego posiłki dla potrzebujących. Każdy uczestnik projektu otrzymał mąkę oraz pozostałe produkty, a następnie starał się stworzyć prawdziwy włoski makaron. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie, ale kilku wskazówkach i przy pomocy wolontariuszek udało się przygotować przepyszne danie. – Wymiana do włoskiej miejscowości Viterbo była niezapomnianym przeżyciem! Aktywności takie jak warsztaty, gdzie robiliśmy własny makaron sprawiły, że poczuliśmy sporą część włoskiej kultury jaką jest jedzenie – powiedział jeden z uczestników mobilności, Piotr Aleksiuk.


Uczestnicy projektu na schodach budynku z XII wieku. Viterbo. Fot.: E. Prokop

Po przerwie na obiad młodzież udała się do centrum Viterbo, gdzie odwiedziła stołówkę i noclegownię prowadzoną przez miejscowy oddział Caritasu. Podczas spotkania z wolontariuszami uczestnicy mobilności dowiedzieli się, jak zorganizowana jest praca organizacji, na jakich działa zasadach, jaką pomoc oferuje i kto może skorzystać z pomocy. Wolontariusze podkreślali, że pomagają wszystkim potrzebującym, niezależnie od religii, płci, czy koloru skóry, a ich celem nie jest zastąpienie domu i rodziny, ale pomoc w znalezieniu własnej drogi. Spotkanie było bardzo interesujące dla uczniów, którzy zadawali wiele pytań, m.in. o warunki, jakie trzeba spełnić, żeby zostać wolontariuszem lub o ilość osób, którym organizacja pomaga.


Kolejnym punktem programu była wycieczka po zabytkowym Viterbo. Z wyjaśnień naszych włoskich przyjaciół młodzież dowiedziała się, że miasto ma etruskie korzenie, a ostatecznie zostało podbite przez Rzymian w IV wieku p.n. e. W 1167 roku Fryderyk Barbarossa nadał mu prawa miejskie. W XIII wieku do Viterbo na kilkadziesiąt lat przeniósł się dwór papieski. To tutaj miało miejsce najdłuższe konklawe w historii Kościoła, zakończone ostatecznie wyborem Grzegorza X. Jest to także miasto, w którym żyła święta Róża z Viterbo, patronka m. in. młodzieży żeńskiej Akcji Katolickiej i emigrantów. Co roku, 3 września w Viterbo odbywa się uroczysta procesja z relikwiami, niesionymi w wysokiej wieży-relikwiarzu (tzw. macchina di Santa Rosa, niesiona przez 100 mężczyzn nazywanych facchini di Santa Rosa). Procesja ta jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Na uczestnikach mobilności niesamowite wrażenie zrobiły zabytki miasta: XII – wieczna dzielnica San Pellegrino, Piazza San Lorenzo z katedrą i pałacem papieskim Palazzo dei Papi, główny plac miasta Piazza Della Plebescità czy sanktuarium św. Róży.


Spotkanie z wolontariuszami w siedzibie Caritasu w Viterbo. Fot.: Erasmus +

Po potężnej dawce historii przyszedł czas na słodkie pożegnanie dnia – wizytę w lodziarni, w której na młodzież czekały nie tylko pyszne wyroby, ale także kolejne warsztaty. Uczestnicy w pierwszej kolejności dowiedzieli się, jak powstają tradycyjne lody w rodzinnej firmie, której początki sięgają lat 60. minionego stulecia, po czym mieli wyjątkową okazję skosztować lodów przygotowanych w ich obecności. Następnie młodzież przeszła do pracowni czekolady, gdzie poznała proces przygotowania pralin zgodnie z tradycją regionu Tuscia.


Elżbieta Prokop


Ciąg dalszy nastąpi...


Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page