Witaj, Macedonio Płn.! Wkrótce pierwsza mobilność Erasmus+
Wielkimi krokami zbliża się pierwsza mobilność w ramach projektu Erasmus + „Wake up your school – become an active citizen!”.
Uczennice klasy II c – Oliwia Górecka, Maja Kaczorowska i Anna Bujak, klasy III c – Magdalena Babiło i Aleksandra Derdzińska oraz klasy III f – Hanna Sokół już w najbliższą niedzielę (3 października br.) wyruszają do Macedonii Północnej, gdzie wezmą udział w spotkaniu młodzieży ze szkół partnerskich.
Tematem spotkania jest samorząd szkolny. Uczestnicy mobilności dyskutować będą o celach działalności samorządu szkolnego, jego strukturze, działaniach i znaczeniu. Nie zabraknie też wycieczek do najciekawszych miejsc w Macedonii Północnej.
W ramach przygotowań do udziału w mobilności młodzież poszukiwała informacji o samorządzie, zbierała informacje niezbędne do udziału w zajęciach, przygotowywała prezentacje. Uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniu ze szkolnym psychologiem, Panią Katarzyną Gałązką, która zapoznała ich z metodami radzenia sobie ze stresem, z szokiem kulturowym i różnicami międzykulturowymi. Na zajęciach z Panem Tomaszem Jędrasem poznali geografię i historię Republiki Macedonii Północnej oraz dziedzictwo kulturowe tego pięknego kraju. Odbyło się także spotkanie online, podczas którego nasi macedońscy gospodarze odpowiadali na pytania związane z organizacją pobytu w ich kraju.
WIĘCEJ O PROJEKCIE
Projekt „Wake up your school – become an active citizen!” zakłada realizację działań w trzech obszarach: uczestnictwo w życiu demokratycznym, dziedzictwo kulturowe i sport. Wspólnie z kolegami z partnerskich szkół uczniowie wezmą udział w wielu ciekawych zajęciach. Oto niektóre z nich: zwiedzanie siedzib parlamentów w Sofii, Skopje i Warszawie, spotkania z parlamentarzystami, lokalnymi politykami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, udział w debatach i dyskusjach okrągłego stołu, zorganizowanie wyborów do samorządu szkolnego, współpraca z organizacjami wolontariackimi. Nie zabraknie wycieczek, których celem będzie poznanie krajów partnerskich. Uczniowie spędzą czas nad Jeziorem Ochrydzkim, odwiedzą Monastyr Rylski i bułgarskie góry, zwiedzą Sofię, Skopje, Warszawę i Rzym. Uczniowie wezmą też udział w zajęciach teatralnych, warsztatach z psychologiem i zajęciach sportowych. Będą pisać artykuły, przygotują gazetkę online, kręcić filmy, przeprowadzać i analizować sondaże.
Udział w projekcie będzie dla uczniów szansą zawiązania nowych przyjaźni, poznania innych kultur, rozwijania umiejętności, ćwiczenia znajomości języka angielskiego, a przede wszystkim szansą na przeżycie niezwykłej przygody. O tym, że tak jest przekonało się wielu uczniów szkoły, którzy wzięli udział w projektach międzynarodowych w poprzednich latach.
Tekst: Mariusz Rakoski, Elżbieta Prokop
Grafika: Mariusz Rakoski/LO Chrobry
Comentarios