top of page

Uczniowie z Hiszpanii w LO „Chrobry”. Tak się tworzy historia...


Uczestnicy wymiany w Gdańsku (październik 2023). Fot.: LO Chrobry

Tradycją naszej szkoły stały się wymiany uczniowskie. Po zakończeniu realizacji projektu Erasmus+ nawiązaliśmy współpracę z I.E.S Carlos Casares w Viana do Bolo. Po jedenastodniowym pobycie polskiej młodzieży w Viana do Bolo przyszedł czas na rewizytę. 19 października piętnaścioro hiszpańskich uczniów, pod opieką nauczycieli, przybyło go Gryfic, by w naszej szkole i w naszym regionie spędzić następne dziesięć dni. Młodzi ludzie byli gośćmi polskich uczniów i ich rodzin.


Pierwsze oficjalne spotkanie odbyło się w piątek, 20 października. Pani Jolanta Folwarska, Dyrektor szkoły, powitała gości z Hiszpanii, życząc im interesującego pobytu. Po oficjalnym spotkaniu uczestnicy wymiany wzięli udział w błyskawicznym kursie języka polskiego, przygotowanym przez uczniów „Chrobrego”.


Weekend poświęcony był odkrywaniu różnych części Województwa Zachodniopomorskiego. Rodziny goszczące zabrały swoich gości do wielu miejsc: Szczecina, Kołobrzegu, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Wolina, Koszalina i Reska.


Kolejną częścią programu mobilności była wycieczka edukacyjna do Gdańska - jednego z europejskich stolic kultury. W Gdańsku uczniowie zwiedzili Ratusz Głównego Miasta i Drogę Królewską - najdłuższą oś miejską europejskiego średniowiecza, która zrobiła wielkie wrażenie na naszych zagranicznych przyjaciołach. Gotycki styl ratusza i tak zwane domy gdańskie (charakterystyczne domy z wąskimi fasadami, ozdobionymi alegorycznymi postaciami) skąpane w jesiennym słońcu, wprowadziły zwiedzających w znakomity nastrój. Ponadto uczestnicy wymiany zwiedzili Dwór Artusa (położony naprzeciw słynnej fontanny Neptuna) oraz dom Uphagena na ulicy Długiej - jedyny zrekonstruowany dom gdański, który dziś przypomina dawną chwałę miasta.


Szczególnym punktem programu był teatr szekspirowski. Budynek jest uważany za jeden z najwspanialszych dzieł architektury ostatnich lat. To jedyny teatr na świecie z otwieranym dachem! Teatr został zbudowany w miejscu, w którym w XVII wieku znajdował się pierwszy publiczny teatr w Rzeczypospolitej. Szczególnie imponujące wrażenie wywarły na uczniach elżbietańska scena i otwierany dach.


Kolejny dzień wymiany polsko-hiszpańskiej rozpoczął się od porannego spaceru, po którym uczniowie dotarli do Muzeum II Wojny Światowej. Po południu uczniowie udali się do Sopotu, gdzie spacerowali jedną z najsłynniejszych ulic w Polsce, ulicą Bohaterów Monte Cassino (słynnym „Monciakiem”) oraz wzdłuż przepięknego molo.


Młodzież polsko-hiszpańska na sopockim molo. Fot. LO Chrobry

Czwartek i piątek to dni, które hiszpańscy uczniowie spędzili w Chrobrym. Wraz z polskimi uczniami wzięli udział w lekcjach, między innym geografii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, języka niemieckiego i języka angielskiego. Uczestniczyli także w zajęciach sportowych i artystycznych oraz debacie okrągłego stołu na temat różnic i podobieństw między szkołami polskimi i hiszpańskimi. Wcielili się także w rolę Indiany Jonesa i szukali skarbu, odpowiadając na pytania dotyczące Polski.


Wymiana zakończyła się uroczystym zakończeniem, które odbyło się w Auli im. Józefa Pańkowskiego. Pani Jolanta Folwarska, Dyrektor szkoły, podziękowała wszystkim uczestnikom wymiany, wyrażając szczególne słowa wdzięczności rodzinom za owocną współpracę i tworzenie otwartego, ciepłego domu dla hiszpańskich gości. Uroczysty nastrój został podkreślony przez wpisy w szkolnej księdze pamiątkowej. To był bardzo wzruszający moment.


Uroczyste zakończenie wymiany. Pamiątkowe zdjęcie. Fot.: LO Chrobry

W ten sposób powstaje historia. W ten sposób powstaje przyszłość. Wymiana trwała jedenaście dni i była niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Międzynarodowe wymiany uczniów to interesująca forma uczenia się, która przynosi wiele korzyści. Dzięki nim młodzi ludzie łamie stereotypy, uczą się tolerancji, otwierają się na świat, uczą się języków obcych, a przede wszystkim poznają się i nawiązują przyjaźnie.댓글


 Ostatnie posty              
bottom of page