top of page

Uczniowie „Chrobrego” w Bułgarii – kraju smacznego jedzenia i starożytnej kultury


Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach po raz kolejny bierze udział w wymianie uczniowskiej w ramach projektu Erasmus+ „Wake up your school – become an active citizen!”. Tym razem sześcioro uczniów pod opieką nauczycieli spędzi tydzień w Sofii, poznając tajniki udanej współpracy między młodymi ludźmi a lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi.
Tematem wymiany uczniowskiej w Sofii jest współdziałanie młodzieży, organizacji pozarządowych i lokalnych władz. Program mobilności jest bardzo bogaty. Podczas tygodniowego pobytu młodzież spotka się z przedstawicielami samorządu lokalnego, regionalnych władz oświatowych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się problemami młodych ludzi. Uczestnicy wymiany dyskutować będą o warunkach udanej współpracy z tymi instytucjami. Gospodarz mobilności, 149th School Sofia, jest szkołą-ambasadorem Parlamentu Europejskiego w Bułgarii, dlatego uczniowie wezmą udział w warsztatach na temat odpowiedzialnego obywatelstwa europejskiego. Młodzież rozwinie umiejętność pracy na platformie eTwinning oraz przygotuje wystawę fotograficzną na temat aktywnego demokratycznego uczestnictwa.


Nie zabraknie poznawania bułgarskiej kultury – zwiedzania najciekawszych zakątków Sofii, miasta założonego przez starożytnych Rzymian ponad dwa tysiące lat temu, wycieczki do Monastyru Rilskiego w Górach Riła, smakowania przysmaków kuchni bułgarskiej czy warsztatów, podczas których uczestnicy poznają ludowe tańce i pieśni tego kraju. W programie pobytu są też warsztaty artystyczne, warsztaty teatralne i zajęcia sportowe.


Jest to już czwarta mobilność w ramach projektu, którego głównym celem jest rozwijanie umiejętności obywatelskich uczniów. Podczas poprzednich wymian, które miały miejsce w miejscowości Kičevo w Macedonii Północnej, Viterbo we Włoszech i w Gryficach, młodzież poznawała wartości europejskie, brała udział w warsztatach na temat samorządu uczniowskiego i aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym, dyskutowała o roli wyborów w demokratycznym państwie, organizowała kampanię wyborczą i wybory, rozmawiała o wolontariacie i poznawała pracę organizacji korzystających z pracy wolontariuszy. Realizując zadania projektowe młodzi ludzie uczyli się, co to znaczy być odpowiedzialnym obywatelem, rozwijali umiejętności językowe i informatyczne, planowali i realizowali działania na rzecz swojego środowiska. Nawiązywali też relacje i przyjaźnie z rówieśnikami ze szkół partnerskich.Udział w projektach Erasmus+ jest szansą zawiązania nowych przyjaźni, poznania innych kultur, rozwijania kompetencji interpersonalnych oraz ćwiczenia znajomości języka angielskiego. O tym, że tak jest przekonało się wielu uczniów szkoły, którzy wzięli udział w wymianach uczniowskich w poprzednich latach.


Program Erasmus + finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

04.04.2023/Mariusz Rakoski/Elżbieta Prokop

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page