top of page

„Tylko drzewa o wyjątkowych korzeniach przetrwają burzę”. Poruszająca lekcja historii Pomorza Zachodniego

 

Dzisiaj, 28 listopada 2024 r., w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryfiach odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Polacy w PRL-u”. Gośćmi specjalnymi były Panie Paula Sendra i Kamila Krężel z Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które wprowadziły uczestników w realia powojennej Polski. 


Program wydarzenia był niezwykle atrakcyjny. Rozpoczął się wykładem na temat losów mieszkańców Pomorza Zachodniego po 1945 roku, który ukazał trudności i wyzwania związane z odbudową życia po wojnie. Poruszono także kwestie związane z przesiedleniami ludności. Po zakończeniu II wojny światowej niemieccy mieszkańcy Pomorza byli zmuszeni opuścić swoje domy, a ich miejsce zajęli przesiedleni Polacy z Kresów Wschodnich. Tego rodzaju migracje, pełne bólu i niepewności, na zawsze odcisnęły piętno na społecznościach zamieszkujących ten region. Wykład pozwolił młodzieży lepiej zrozumieć, jak bolesne i złożone procesy kształtowały tożsamość Pomorza Zachodniego.



Podczas rozmowy z młodzieżą Pani Paula Sendra podkreśliła znaczenie lokalnej historii. – Jeśli nie poznacie i nie pokochacie najbliższej historii, to trudno mówić o tym, żeby walczyć o swoje dziedzictwo narodowe – powiedziała. – Historia Pomorza Zachodniego po 1945 jest trudnym tematem, nie oznacza to jednak, że należy go pomijać. To przecież czas, w którym żyli wasi rodzice, wasi dziadkowie. Jeśli nie będziecie znać tej historii, to tak, jakbyście nie znali siebie i własnej rodziny. Z kolei Pani Kamila Kręzlak dodała: – Młodzież powinna poznawać historię swojego regionu, to przecież historia naszych rodzin.


Następnie młodzież wzięła udział w inspirujących warsztatach, podczas których odtwarzali losy i pochodzenie swoich przodków. Zajęcia pozwoliły uczestnikom zgłębić historię swoich rodzin i lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie miały losy pojedynczych osób w tworzeniu zbiorowej tożsamości




Integralną częścią wydarzenia była przygotowana przez szkołę wystawa pamiątek pt. „Żyliśmy w PRL-u”, która wzbogaciła wiedzę młodzieży o codzienność w czasach PRL-u. Po warsztatach przyszedł czas na zasłużony posiłek – pizzę, która zintegrowała uczestników i dała chwilę wytchnienia. 



Na zakończenie młodzież obejrzała poruszający film „Milczące pokolenie” w reżyserii Pawła Domańskiego. Dokument ukazał losy powojennych żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, przypominając o ich poświęceniu i trudnych decyzjach, które podejmowali w imię wolności ojczyzny. 


Wydarzenie zakończyło się refleksją, że historia to nie tylko zapis wielkich wydarzeń, ale także opowieść o ludziach, ich doświadczeniach i wartościach. Zrozumienie przeszłości pozwala lepiej kształtować przyszłość, a pielęgnowanie pamięci o minionych pokoleniach jest naszym wspólnym obowiązkiem.

Opmerkingen


 Ostatnie posty              
bottom of page