top of page

Szesnaścioro uczniów z zagranicy w „Chrobrym”! Erasmus+ [PROGRAM MOBILNOŚCI]


Z początkiem kolejnego tygodnia Gryfice odwiedzą uczniowie z Macedonii Północnej, Bułgarii oraz Włoch! Młodzież weźmie udział w mobilności „Wake up your school – become an active citizen!” (projekt realizowany w ramach programu Erasmus+). Gospodarzem i organizatorem wydarzenia jest Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach.


„Wake up your school – become an active citizen!” to kolejny prestiżowy projekt, w którym bierze udział gryfickie liceum. Z uwagi na pandemię był on realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a jego uczestnicy spotykali się online. W październiku 2021 roku przyszedł czas na pierwszą długo wyczekiwaną mobilność w starym zwyczaju – uczniowie z „Chrobrego”, Włoch oraz Bułgarii spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Macedonii Północnej w malowniczo położonym Kiczewie. Przez siedem dni młodzież poznawała cudowne zakątki Macedonii oraz jej kulturę, rozwijała kompetencje obywatelskie i ćwiczyła umiejętności językowe. Zgodnie z harmonogramem projektu kolejna mobilność odbędzie się właśnie w Gryficach.
Młodzież z Bułgarii, Włoch oraz Macedonii Północnej przybędzie już w zbliżający się weekend (2-3 kwietnia br.), natomiast ceremonia otwarcia odbędzie się w poniedziałek. Organizatorzy przygotowali dla swoich zagranicznych partnerów interesujący i atrakcyjny program. Uczniowie wezmą udział w debatach, panelach i warsztatach dyskusyjnych (dot. zagrożeń czyhających na współczesną demokrację) oraz poznają najciekawsze zakątki regionu i Polski (organizatorzy zaplanowali wyjazd młodzieży do Paryża Północy – Warszawy!). Jednak program Erasmus + to nie tylko rozwijanie kompetencji językowych, społecznych, obywatelskich czy cyfrowych. Żadna z form nauki nie zstąpi ludzkich doświadczeń oraz emocji w relacjach międzyludzkich – żeby coś zrozumieć i pojąć, trzeba najpierw „to” poznać, dlatego podróżowanie jest najlepszą metodą odkrywania świata i – nieraz! – samego siebie. Uczestnicy projektu podkreślają, że warto konfrontować prawdę ekranu z bezpośrednim doświadczeniem: – Udział w projekcie daje wiele możliwości, uważam, że jest on dla nas – dla młodzieży – wielką szansą, z której trzeba korzystać. Nie tylko szlifujemy język angielski. Dla mnie Erasmus + to okazja do nawiązania nowych znajomości, które często przechodzą w długoletnią przyjaźń. Poza tym zagraniczne podróże pozawalają nam lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Mimo wielu kulturowych różnic jesteśmy… tacy sami!” – powiedział Piotr Aleksiuk, uczestnik mobilności. I o tym, że tak jest przekonało się wielu uczniów szkoły, którzy wzięli udział w projektach międzynarodowych w poprzednich latach.


Mobilność w Gryficach potrwa do 9 kwietnia br.

Mariusz RakoskiComments


 Ostatnie posty              
bottom of page