top of page

Spotkanie autorskie z Danielem Kocujem

Sydney ze Szczecinem dzieli w linii prostej odległość 16 tysięcy kilometrów. Jednak to tylko sucha liczba, a przebycie tej trasy w rzeczywistości to już prawdziwa przygoda po trzech kontynentach i kilkunastu krajach, a każdy z nich to inne warunki, inni ludzie, inne, niesamowicie ciekawe historie... Wczoraj naszą szkołę odwiedził Daniel Kocuj, nauczyciel i podróżnik, który rowerem pokonał wspomniane pół świata, a następnie barwnie zrelacjonował swój niesamowity wyczyn w książce pt. „Bike’owa podróż. Z Sydney do Szczecina. Część I”.

Spotkanie uczniów z Danielem Kocujem. Fot.: Mariusz Rakoski/LO Chrobry

„Człowiekowi posiadającemu jedynie rower, parę książek, i, co najważniejsze, przyjaciół, wszystko wydaje się takie proste. Najmniejsza rzecz potrafi cieszyć. Nawet jeżeli w domu nie ma światła, załatwiać się trzeba do wiadra, a wodę gotować w puszce po fasoli na kuchence zrobionej z puszki po coca coli, człowiek się raduje” („Bike’owa podróż”, s. 39). Proste, jakże mocne słowa. Prawda, z której tak często nie zdajemy sobie sprawy!

Daniel Kocuj w gryfickim liceum. Fot.: Tomasz Jędras/LO Chrobry

Jak zbudować schronienie, jak pozyskać jedzenie i picie, jak porozumiewać się z tubylcami, jak utrzymać w pełnej sprawności swój rower, jak wystrzegać się niebezpieczeństw w tym wszędobylskich insektów i drapieżników – tego, a także wielu innych fascynujących kwestii dowiedzieli się od naszego gościa uczniowie klas dwujęzycznych (I C, II C, II F), poligloci z „Chrobrego” i być może w przyszłości również odkrywcy dalekich krain. Pan Daniel Kocuj w swojej opowieści, a następnie żywiołowej dyskusji z młodzieżą zabrał nas do innego, wręcz magicznego świata, rozbudził pasje oraz marzenia, za co wszystko serdecznie dziękujemy i zawsze gorąco zapraszamy w skromne szkolne progi!


– To było bardzo interesujące spotkanie. Poznałam Australię z innej strony. Pan Daniel Kocuj opowiadał o swojej wyprawie życiowej z wielka pasją. Chyba załapałam bakcyla [śmiech] na podróżowanie! – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania autorskiego.


----------------------

Z tylnej okładki książki: Daniel Kocuj urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Po ukończeniu jednoczesnych studiów magisterskich na kierunku Business and Languages w Edynburgu wykładał języki angielski i niemiecki na politechnice Miasta Meksyk. Uczył tych języków także w Chinach i Wietnamie. Doświadczenie w zarządzaniu projektami zdobył pracując w jednej z warszawskich korporacji. Zdobyte kompetencje okazały się przydatne w realizacji wielkiego marzenia: przejechać rowerem z Sydney do Szczecina.


Daniel Kocuj jest autorem bloga www.bike2.be oraz wielu artykułów, drukowanych w czasopismach „Żagle” oraz „Rowertour”; jest też laureatem nagrody „Rowertour” za najlepszą wyprawę 2012 roku.Tekst: Tomasz Jędras, Mariusz Rakoski

Zdjęcia: Tomasz Jędras, Mariusz Rakoski

Comentários


 Ostatnie posty              
bottom of page