Przelali krew za Ojczyznę. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Nie wiedzieli czy zginą w walce w lesie w obławie pacyfikacyjnych oddziałów KBW, czy torturowani w jednej z licznych katowni stalinowskiej służby UB, sami zmęczeni latami ukrywania się, a przede wszystkim beznadziejnej walki, zostali „oskarżeni o wierność i cnotę”, wyrzuceni na margines społeczeństwa i historii...
Dzisiaj – 1 marca – obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji uczniowie przygotowali akademię upamiętniającą tych, którzy tworzyli polskie podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne po II wojnie światowej. Młodzież oddała hołd żołnierzom, którzy przelali krew za wolną Ojczyznę.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny [...]. Narodowy Dzień Pamięci »Żołnierzy Wyklętych« to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Data obchodów jest nieprzypadkowa. W tym dniu, 1951 roku, w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni, jak czytamy na prezydent.pl, ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Comments