top of page

PILNE! Sukces J. Dżuman w konkursie dziennikarskim „Bliżej niż myślisz”!


Julia Dżuman, uczennica IIf w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego, zajęła 3. miejsce w XIII edycji konkursu dziennikarskiego „Bliżej, niż myślisz”. Organizatorem konkursu jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum.



Uczennica za konkursowy felieton zdobyła 31,5 pkt. (zabrakło tylko 0,5 pkt. do miejsca 2.!). W swoim konkursowym felietonie „W świecie ficków. Co fanfiction wnosi (nie tylko) do świata fandomów?” Julia analizuje (z perspektywy weterana tego tematu!) najczęstsze wątki występujące w polskim fanfiction. Pokazuje, jak wielki wpływ na fandom (a nawet świat) może mieć jeden fanfick – nawet taki, który pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości – oraz jak toksyczni mogą być autorzy i czytelnicy. Ostatecznie, po wskazaniu, jak dziwne i czasem niemoralne może być fanfiction, Julia decyduje się wycofać (dla dobra swoich szarych komórek!) i kupić sobie książkę w lokalnej Biedronce.


– Nie spodziewałam się, że zajmę tak wysokie miejsce – przyznała Julia Dżuman – Fanfiction interesuje się już 6 lat, ale już w dzieciństwie lubiłam wyobrażać sobie siebie w bajkach, które oglądałam – dodaje Julia.


Julia w rozmowie wyznała, że pisze i publikuje w Internecie swoje własne fanfiction i oryginalne teksty, w większości opowiadania lub – jak określa to uczennica – „felietonopodobne narzekanie”: – W kręgu moich zainteresowań pozostaje epika, kiedyś zrobiłam dwa scenariusze do przedstawień kółka teatralnego w gimnazjum, ale od wierszy trzymam się jak najdalej. Staram się rozszerzyć swoje horyzonty, ale zwykle i tak kończy się na tym, że wracam do fanfiction – przyznaje Julia.


Na oficjalnej stronie Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum dr Barbara Popiel, prorektor i przewodnicząca jury, w komentarzu do nadesłanych prac (a było ich razem 40!) napisała o swoich odczuciach w odbiorze. Satysfakcja przeszła w zaskoczenie, a zaskoczenie w współczucie: „Współczucie, to nadeszło na końcu. Współczucie – nie jako potocznie rozumiany odpowiednik litości, lecz jako wspólne odczuwanie, solidarność w uczuciu; w uczuciu, które powtarzało się w tak wielu tekstach (nie, nie tylko tych o pandemii, również tych o tradycyjnych i nowoczesnych nośnikach tekstów oraz o fanfikach); w uczuciu, które stanowi potwierdzenie tytułu konkursu. Co jest blisko nas, bliżej, niż myślimy? Inni ludzie – ludzie, których tak potrzebujemy. Potrzebujemy ich obecności, uwagi, ciepła – zwłaszcza teraz, oddzielani od siebie obostrzeniami pandemii”.


Jury 13. edycji konkursu dziennikarskiego „Bliżej niż myślisz”

Gratulujemy Julii lekkiego pióra, tak inspirującej pasji oraz życzymy kolejnych sukcesów!


mr

 Ostatnie posty              
bottom of page