top of page

PILNE! Sukces J. Dżuman w konkursie dziennikarskim „Bliżej niż myślisz”!


Julia Dżuman, uczennica IIf w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego, zajęła 3. miejsce w XIII edycji konkursu dziennikarskiego „Bliżej, niż myślisz”. Organizatorem konkursu jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum.Uczennica za konkursowy felieton zdobyła 31,5 pkt. (zabrakło tylko 0,5 pkt. do miejsca 2.!). W swoim konkursowym felietonie „W świecie ficków. Co fanfiction wnosi (nie tylko) do świata fandomów?” Julia analizuje (z perspektywy weterana tego tematu!) najczęstsze wątki występujące w polskim fanfiction. Pokazuje, jak wielki wpływ na fandom (a nawet świat) może mieć jeden fanfick – nawet taki, który pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości – oraz jak toksyczni mogą być autorzy i czytelnicy. Ostatecznie, po wskazaniu, jak dziwne i czasem niemoralne może być fanfiction, Julia decyduje się wycofać (dla dobra swoich szarych komórek!) i kupić sobie książkę w lokalnej Biedronce.


– Nie spodziewałam się, że zajmę tak wysokie miejsce – przyznała Julia Dżuman – Fanfiction interesuje się już 6 lat, ale już w dzieciństwie lubiłam wyobrażać sobie siebie w bajkach, które oglądałam – dodaje Julia.


Julia w rozmowie wyznała, że pisze i publikuje w Internecie swoje własne fanfiction i oryginalne teksty, w większości opowiadania lub – jak określa to uczennica – „felietonopodobne narzekanie”: – W kręgu moich zainteresowań pozostaje epika, kiedyś zrobiłam dwa scenariusze do przedstawień kółka teatralnego w gimnazjum, ale od wierszy trzymam się jak najdalej. Staram się rozszerzyć swoje horyzonty, ale zwykle i tak kończy się na tym, że wracam do fanfiction – przyznaje Julia.


Na oficjalnej stronie Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum dr Barbara Popiel, prorektor i przewodnicząca jury, w komentarzu do nadesłanych prac (a było ich razem 40!) napisała o swoich odczuciach w odbiorze. Satysfakcja przeszła w zaskoczenie, a zaskoczenie w współczucie: „Współczucie, to nadeszło na końcu. Współczucie – nie jako potocznie rozumiany odpowiednik litości, lecz jako wspólne odczuwanie, solidarność w uczuciu; w uczuciu, które powtarzało się w tak wielu tekstach (nie, nie tylko tych o pandemii, również tych o tradycyjnych i nowoczesnych nośnikach tekstów oraz o fanfikach); w uczuciu, które stanowi potwierdzenie tytułu konkursu. Co jest blisko nas, bliżej, niż myślimy? Inni ludzie – ludzie, których tak potrzebujemy. Potrzebujemy ich obecności, uwagi, ciepła – zwłaszcza teraz, oddzielani od siebie obostrzeniami pandemii”.


Jury 13. edycji konkursu dziennikarskiego „Bliżej niż myślisz”

Gratulujemy Julii lekkiego pióra, tak inspirującej pasji oraz życzymy kolejnych sukcesów!


mr

 Ostatnie posty