top of page

Pielgrzymka maturzystów szlakiem św. Jana Pawła II


W dniach 09-14.10.23 r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach udali się na pielgrzymkę maturzystów, której organizatorem był ksiądz Łukasz Wdowczyk.


Pierwszego dnia młodzież zapoznała się z wydarzeniami z niedalekiej przeszłości. W Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, uczniowie mieli okazję odświeżyć swoją wiedzę na temat drugiej wojny światowej. Po dniu pełnym zadumy, uczestnicy pielgrzymki mogli już odpocząć w wygodnych łóżkach góralskiego pensjonatu w Zakopanem.


Kolejnego dnia młodzież odwiedziła miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Początkowo wszyscy udali się do Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach, a następnie do miejsca, które podczas tego dnia najbardziej zaciekawiło naszych uczniów – kościoła i cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. To właśnie w tym miejscu pochowani zostali wybitny Polacy, jak: Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński. Po zwiedzaniu z przewodnikiem przyszedł czas na zdobywanie szczytów - wejście na Gubałówkę - oraz spacer Krupówkami.


Dzień trzeci pielgrzymki był jednym z najbardziej wymagających - wyprawa nad Morskie Oko. Przewodnika z wielką pasją opowiedział o różnych historiach związanych z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Po około 10 km, które uczniowie pokonali, została chwila na odpoczynek i powrót do Zakopanego. Nasi pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonali ponad 20 km, co było dla większości sporym wyzwaniem.


Czwartego dnia młodzież spędziła aktywnie czas w Energylandii, korzystając m.in. z jednych z największych kolejek górskich na świecie.


Następnego dnia z samego rana wyruszyliśmy do Krakowa. Maturzyści mogli zobaczyć Barbakan i Bramę Floriańską, Bazylikę Mariacką i Sukiennice oraz okno papieskie, po czym wzięli udział we mszy św. Po tych atrakcjach na uczestników pielgrzymki czekała przewodniczka, która oprowadziła młodzież po pięknym, Starym Mieście. Po interesujących atrakcjach w Krakowie, wszyscy udali się w podróż do Częstochowy.


Pielgrzymka maturzystów spotkała się z pozytywnym odzewem uczniów, którzy mieli okazję wziąć w niej udział i deklarowali, że najchętniej wybraliby się jeszcze raz na taki wyjazd.


W imieniu wszystkich uczestników chciałabym podziękować organizatorowi za podjęcie trudu związanego z zaplanowaniem i realizacją tej wycieczki oraz za umożliwienie miłego spędzenia czasu w gronie przyjaciół.


Oliwia Górecka, klasa IV c

Opmerkingen


 Ostatnie posty              
bottom of page