top of page

Obchody Święta Niepodległości. Przekazanie Sztandaru Szkoły

Dzisiaj, 9 listopada 2022 r., społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wzięła udział w akademii z okazji zbliżającej się 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodom towarzyszył podniosły i pełen powagi nastrój. Uczniowie z młodzieńczym zapałem recytowali wiersze oraz prezentowali pieśni patriotyczne. Szczególnym momentem było przekazanie służby w poczcie sztandarowym szkoły i podziękowania Dyrektora szkoły – Pani Jolanty Folwarskiej – skierowane do ustępującego pocztu.


Dyrektor szkoły - Pani Jolanta Folwarska - wręcza nominacje do służby w poczcie sztandarowym. Fot.: LO Chrobry


Listopad – czas radości, czas zadumy


Listopad w kalendarzu każdego Polaka to miesiąc radości. Radości z powodu odzyskania niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów, a także początków nowoczesnego państwa i społeczeństwa. To również czas zadumy nad bohaterami naszej historii z XX wieku i wszystkich trudów z jakimi borykały się kolejne pokolenia naszych rodaków w wykuwaniu naszego miejsca w Europie oraz świecie.


Młodzież zaprezentowała pieśni patriotyczne. Fot.: LO Chrobry

Od Orła Białego w koronie do Sztandaru Szkoły


Organizatorzy akademii - klasa I a. Fot: LO Chrobry

Bez względu na okres Polakom zawsze przyświecał patriotyczny cel walki o wielkość naszego państwa i narodu. Podobnie bez względu na okres towarzyszyły nam barwy i symbole narodowe. Są one nieodłączne w naszym życiu, można powiedzieć wykute w sercu każdego Polaka, bo czyż biało-czerwone sztandary i sylwetka Orła Białego w koronie nie napawają dumą i nie zachęcają do codziennej pracy oraz wytrwałości? W naszym Liceum również mamy taki dumny symbol – jest nim Sztandar Szkoły, a służba w poczcie sztandarowym to zaszczyt i honor. Służący w nim uczniowie reprezentują nas godnie w najważniejszych imprezach lokalnych o charakterze patriotycznym, przypominają o miejscu „Chrobrego” w naszej małej ojczyźnie, naszym mieście i regionie. Dlatego Dyrektor szkoły – Pani Jolanta Folwarska – podziękowała składającym służbę uczniom klas IV: Tak szlachetnego, tak pięknego pocztu sztandarowego wraz z wartościami, które prezentowaliście dawno w naszej szkole nie było, dlatego bardzo wam dziękuję! Życzę, żebyście zawsze byli tak obowiązkowi, patriotyczni i piękni w tym, co robicie. Służbę złożyli chorążowie Wiktor Markiewicz i Jakub Aleksandrowicz z klasy IVd oraz asystująca Izabela Biliniewicz z klasy IVb. Natomiast w służbę wstąpili chorążowie Maciej Szczęsny (IIIc) oraz Tomasz Skryplonek (IIb), a w asyście Monika Polniak (IIIa), Viktoria Samulińska (IIa), Nastazja Mroczkowska (IIId), a także Marcelina Stefańska (IIIb).


Prowadzący tegoroczną akademią z okazji Święta Niepodległości. Fot.: LO Chrobry

Wiek XIX - czas Wielkich Polaków


Podczas obchodów Święta Niepodległości młodzież z dumą zaakcentowała zasługi Wielkich Polaków dla następnych pokoleń. Mimo że polskie państwo zostało wymazane z mapy Europy na 123 lata, to żadnemu z zaborców nie udało się pokonać ducha narodu i wiary w zwycięstwo. Lata niewoli oraz martyrologii naszego narodu pokazały wielkich Polaków w czynie i piórze. Ci pierwsi składali życie na ołtarzu ojczyzny, ci drudzy – pisarze – spełniali powszechne pragnienie wolności, pokrzepiali serca w trudnych chwilach i nadawali głębszy sens naszemu cierpieniu. Wiek XIX jest historycznym i kulturowym świadectwem ogromnej wielkości ducha polskiego, który dokonał niemożliwego - najpierw ocalił wspólnotę i tożsamość bez państwa, później z popiołów wywalczył wolność.

Tekst: Tomasz Jędras, Mariusz Rakoski

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page