top of page

Narodowe Czytanie 2021 - tragikomiczne katharsis za nami!


Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach po raz kolejny przystąpili do Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Tym razem młodzież oraz zaproszeni goście czytali tragifarsę kołtuńską Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”.


Spotkanie na gryfickim Placu Zwycięstwa spotkało się z zainteresowaniem nie tylko młodzieży. W akcję włączyli się rodzice uczniów, mieszkańcy Gryfic oraz zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił uczestników Waldemar Wawrzyniak. Wicestarosta Powiatu Gryfickiego rozpoczął czytanie utworu G. Zapolskiej, wcielając się w rolę tytułowej Dulskiej. Wybrane fragmenty dramatu Zapolskiej odczytywali uczniowie, nauczyciele oraz harcerze ze Związku Drużyn ZHP „Rega” w Gryficach.


Akcja spotkała się z zainteresowaniem uczniów i mieszkańców miasta. Fot.: M. Rakoski/LO Chrobry

Szczególne zaciekawienie uczestników wzbudziły krótkie inscenizacje teatralne. Młodzież opracowała – oczywiście na kanwie lektury – scenariusz, w którym bohaterowie sztuki zostali osadzeni w czasach współczesnych, bowiem siłą utworu Zapolskiej jest jej uniwersalizm. „Moralność pani Dulskiej” skłania do refleksji o moralnej kondycji człowieka współczesnego. Tragikomiczna kreacja bohaterów i koncepcja ich życia – oparta na obłudzie, hipokryzji, kulcie mamony, egoizmie i wypieraniu słabszych przez silniejszych – to swego rodzaju literacki dokument życia społecznego na początku XX wieku, z którym łączy nas dzisiaj więcej, niż mogłoby się to wydawać.


Na zakończenie wydarzenia społeczność „Chrobrego” przygotowała krótki quiz z lektury. Wszyscy uczestnicy konkursu i całej imprezy spisali się na złoty medal!


mr


Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page