top of page

Matura próbna z CKE. Język polski [POBIERZ ARKUSZE]

Dzisiaj, 28 września 2022 r., uczniowie klas IV zmierzyli się z arkuszami CKE matury próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Próba pozwoliła uczniom poznać bliżej nową formułę maturalną. Maturzyści otrzymali dwa arkusze. W pierwszym znalazły się zadania otwarte i zamknięte do języka polskiego w użyciu (sprawdzające czytanie tekstu ze zrozumieniem oraz umiejętność tworzenia notatki syntetyzującej, która zastąpiła dotychczasowe streszczenie) oraz testu historycznoliterackiego (weryfikujący wiedzę z wszystkich epok literackich). W drugiej części pojawiły się dwa tematy. Uczeń musiał napisać wypracowanie na wybrany temat: 1) Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań lub 2) Słowa - czyny. Co stanowi fundamenty zaufania? W wypracowaniu uczeń musiał obowiązkowo odwołać się do wybranej lektury z wymagań egzaminacyjnych. Gotowy tekst - uwzględniający również inny tekst literacki oraz wybrane konteksty - nie mógł być krótszy niż 300 słów.


Dzisiejsza próba umożliwiła nie tylko dokładniej poznać nową formę matury. Uzyskane wyniki pozwolą - zarówno uczniom, jak i nauczycielom prowadzącym - wypracować wnioski do dalszej pracy.


Już jutro czwartoklasiści zmierzą się z matematyką, a w piątek z językiem obcym nowożytnym.


POBIERZ ARKUSZE!


Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page