top of page

Maraton Pisania Listów w „Chrobrym” po raz kolejny!


Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach ponownie dołącza do ,,Maratonu Pisania Listów”, organizowanego przez Amnesty International. Akcja będzie trwała od 8 do 15 grudnia 2023 roku. Celem projektu jest napisanie i wysłanie jak największej liczby listów – napisanie e-maila, podpisanie petycji, wysłanie tweeta – do odpowiednich władz, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.


Uczniowie „Chrobrego” podczas happeningu „Maraton Pisania Listów” na Placu Zwycięstwa w Gryficach. Grudzień 2022. Fot.: LO Chrobry


W 2022 r. akcja Amnesty International spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Fot.: LO Chrobry

Podczas „Maratonu Pisania Listów” piszemy listy na rzecz osób, których prawa człowieka zostały złamane: zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. Uczestnicy maratonu mogą być również autorami listów solidarnościowych do osób lub społeczności, których podstawowe wolności nie są przestrzegane. Maraton odbywa się w tym samym czasie na całym świecie i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. Tak dużej, międzynarodowej akcji nie da się łatwo zignorować – i dlatego działa! Co roku uczestnicy Maratonu piszą na rzecz około dziesięciu osób, których prawa są łamane. Uczniowie Liceum w Gryficach nie są obojętni wobec łamania praw człowieka i ponownie zdecydowali się wziąć udział w tym międzynarodowym wydarzeniu, tym bardziej, że ubiegłoroczna akcja zakończyła się sukcesem: niektórzy bohaterowie akcji z 2022 roku dzięki wsparciu gryfickich licealistów zostali uniewinnieni od stawianych zarzutów.


Od poniedziałku 11 grudnia każdy uczeń, rodzic oraz mieszkaniec Gryfic będzie mógł napisać swój list w holu szkoły. We wtorek 12 grudnia odbędzie się kiermasz świąteczny, podczas którego zbierane będą pieniądze, potrzebne do zakupienia kopert, znaczków pocztowych oraz wysłanie listów. Ponadto w czwartek, tzn. 14 grudnia, zaplanowany jest happening na Placu Zwycięstwa, podczas którego napiszemy listy. Datki, zebrane podczas happeningu, również będą przeznaczone na opłacenie kosztów wysyłki listów.


Aby dowiedzieć się więcej o planowanej akcji, odwiedź stronę internetową Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach lub profil szkolnego Facebooka. Zachęcamy do udziału w „Maratonie”, bo ,,Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Nie bądź obojętny! Napisz list. Twoje słowa zmieniają życie!

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page