Maraton Pisania Listów - happening w centrum Gryfic
8 grudnia 2022 r. na Placu Zwycięstwa w Gryficach społeczność „Chrobrego” zorganizowała happening „Razem dla praw człowieka – Maraton Pisania Listów Amnesty International”, aby razem zamanifestować swój sprzeciw wobec naruszeń praw człowieka na całym świecie.

Młodzież nie tylko zaprezentowała bohaterów tegorocznej akcji, ale również zadbała o odpowiednią oprawę artystyczną. Recytacja wierszy oraz występy muzyczne korespondowały tematycznie z celami akcji i podkreśliły wymowę ideową inicjatywy. Nie zabrakło banerów i plakatów z hasłami wzywającymi do respektowania praw człowieka. W trakcie wydarzenia uczniowie oraz mieszkańcy Gryfic mogli napisać listy w sprawie prześladowanych i niesprawiedliwie skazywanych aktywistów na całym świecie.

Szczególnym momentem happeningu był apel młodzieży w sprawie „więźniów sumienia”:
Myślisz, że Maroko, Hongkong albo Paragwaj są daleko i to, co tam się dzieje ciebie nie dotyczy? Nie masz racji. Pomyśl o Rosji, Białorusi czy Francji – więźniowie sumienia są wszędzie. W wielu państwach łamane są prawa człowieka. Jaką masz pewność, że jutro nie będą łamane twoje prawa.
Tadeusz Borowski napisał: Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala. Przestrzeganie praw człowieka jest tak istotne, ponieważ opowiadając się po stronie wolności, bronimy człowieczeństwa. Każdy z nas może to zrobić! Wystarczy napisać list domagający się sprawiedliwości dla więźniów sumienia. Tylko w tym tygodniu podobne akcje pisania listów zostały zorganizowane w tysiącach miejsc na całym świecie. Miliony ludzi, młodych i starszych, pisze listy w obronie osób prześladowanych. W tym roku Amnesty International wybrało aktywistów, którzy są w więzieniu, dlatego że ośmielili się protestować przeciwko decyzjom władz; protestować w obronie praw człowieka.
Naprawdę myślisz, że jeden list nic nie zmieni?
W poprzednich latach w wyniku międzynarodowej presji zostali zwolnieni m.in. Nina Sidorowa z Kazachstanu, nastoletni Magai Matiop Ngong z Sudanu Południowego oraz Aleś Białacki z Białorusi, tegoroczny laureat pokojowej nagrody Nobla. Stało się to dzięki milionom takich osób jak ja i ty.
Napisz list. Zmień życie. Twoje słowa mają moc. Uwierz w to!

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w organizację tego szlachetnego wydarzenia. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Przedsiębiorstwa Produkcji Drzewnej JACK-DREW w Rybokartach za finansowe wsparcie inicjatywy!
Tekst: M. Rakoski
KLIKNIJ W PONIŻSZĄ GRAFIKĘ - PODPISZ PETYCJĘ ONLINE!
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FB SZKOŁY!
Comments