top of page

„Maraton Pisania Listów Amnesty International” - finał międzynarodowej akcji


Dzisiaj na Placu Zwycięstwa w Gryficach społeczność „Chrobrego” zorganizowała happening, podsumowujący akcję „Maraton Pisania Listów Amnesty International”, aby razem zamanifestować solidarność z ofiarami reżymowych rządów na całym świecie oraz wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Młodzież zaprezentowała bohaterów tegorocznej akcji, ale również zadbała o odpowiednią oprawę artystyczną. Recytacja wierszy oraz utwory muzyczne korespondowały tematycznie z celami akcji i podkreśliły wymowę ideową inicjatywy.

 Szczególnie mocno wybrzmiały słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność”: „Bo wolność – to nie cel lecz szansa by/ Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia/ Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd/ Promyk słońca w gęsty las, nadzieja”.  Nie zabrakło banerów i plakatów z hasłami wzywającymi do respektowania praw człowieka. W trakcie wydarzenia uczniowie oraz mieszkańcy Gryfic mogli napisać listy w sprawie prześladowanych i niesprawiedliwie skazywanych aktywistów na całym świecie. Ważnym momentem happeningu był apel młodzieży, wzywający do działania w obronie praw człowieka:


„Myślisz, że Brazylia, Tunezja, Kirgistan albo Australia są daleko i to, co tam się dzieje ciebie nie dotyczy? Nie masz racji. Pomyśl o Białorusi – więźniowie sumienia są wszędzie. W wielu państwach łamane są prawa człowieka. Jaką masz pewność, że jutro nie będą łamane twoje prawa? […] Naprawdę myślisz, że jeden list nic nie zmieni? W ubiegłym roku, dzięki międzynarodowej presji, w tym napisanych przez nas, społeczność »Chrobrego«, listów, zostały zwolnione aktywistki z Zimbabwe. […] Stało się to dzięki milionom takich osób jak ja i ty. Napisz list. Zmień życie. Twoje słowa mają moc. Uwierz w to!”


W tym roku społeczność „Chrobrego” napisała łącznie ponad 200 listów. Wierzymy, że akcja odniesie swój zamierzony cel.

 

 

Commentaires


 Ostatnie posty              
bottom of page