top of page

Mamy finał! Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju KopernikuZ wielką przyjemnością informujemy, że Łukasz Siemaszko oraz Miłosz Witaszek, uczniowie klasy IIc, zakwalifikowali się do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku! W finale nasi uczniowie zmierzą się z 47 rówieśnikami z całej Polski.


Tylko troje uczniów z woj. zachodniopomorskiego zawalczy o najwyższy laur w Toruniu. Tym większa nasza duma i radość, że wśród zakwalifikowanych do etapu finałowego jest aż dwoje uczniów naszej szkoły.

Łukasz i Miłosz rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. - jak je propagować?”. W ramach przygotowania do czerwcowego finału chłopcy ćwiczą m.in. rozpoznawanie gwiazd, planet, gwiazdozbiorów oraz obiektów astronomicznych.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


O KOPERNIKU


Heliocentryczna teoria Mikołaja Kopernika (1473-1543) dała początek współczesnym poglądom na budowę i funkcjonowanie świata. Twierdzenie, że to nie Ziemia stanowi centrum Wszechświata jest dzisiaj oczywiste. Jednak jeszcze w epoce odrodzenia - epoce następującej po wiekach ciemnych - koncepcje Kopernika budziły sprzeciw nie tylko wśród duchownych (teologowie Świętego Oficjum zakazali propagować poglądów, że „Słońce jest środkiem świata” i że „Ziemia nie jest ani środkiem świata, ani nieruchoma, ale cała się obraca”). Na przełomie XVI/XVII wieku nadal wykładano przestarzałe koncepcje Ptolemeusza (m.in. na uniwersytetach w Paryżu, Bolonii czy Padwie).


Kopernik by człowiekiem wszechstronnie wykształconym - z Akademii Krakowskiej torunianin wyniósł ogólną wiedzę humanistyczną i pasję do astronomii, natomiast we Włoszech studiował prawo i medycynę. Dzisiaj wiemy, że teorie polskiego astronoma były rewolucyjne i przyczyniły się do rozwoju nauk przyrodniczych i filozofii.


O KONKURSIE


Na stronie organizatorów przeczytamy, że w 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin w Toruniu Mikołaja Kopernika. Wydarzenie to ma ogólnopolski charakter. W celu rozbudzenia zainteresowań życiem i teorią heliocentryczną Mikołaja Kopernika – najsłynniejszego i najwybitniejszego mieszkańca Torunia, Prezydent Miasta Torunia i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty we współpracy z partnerami, w tym Uniwersytetem Mikołaja Kopernika organizują Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku pod Patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.


PEŁNA LISTA FINALISTÓW - KLIKNIJ W PONIŻSZĄ GRAFIKĘ


03.04.2023/Mariusz Rakoski

Comentários


 Ostatnie posty              
bottom of page