top of page

Lokalnie jest… fajnie. Zakochaj się w regionie. Trzebiatów


Pierwszego dnia wiosny - 21.03.2023 r. - uczniowie klasy II b wyruszyli do Trzebiatowa, aby poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta i regionu.


Pamiątkowie zdjęcie uczestników wycieczki przed Pałacem Książęcym, który pełni dzisiaj funkcję ośrodka kultury. Fot.: LO Chrobry

Pierwszym punktem programu był kompleks muzealno-kulturowy w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Na uczestnikach wyjazdu Pałac zrobił ogromne wrażenie artystyczne. Młodzież zainteresowały bogate zbiory historyczne z różnych epok, ilustrujące życie codzienne mieszkańców Trzebiatowa. Ponadto w ośrodku znajduje się ciekawa wystawa pracy poznańskiej artystki – Katarzyny Słuchockiej – pt. „e-mocje” oraz twórców silnie związanych z miastem i regionem, m.in. Feiningera oraz Laabsa. Zwieńczeniem wizyty w trzebiatowskim ośrodku kultury była gra pałacowa, która pozwoliła uczniom utrwalić zdobytą wiedzę.


Młodzież utrwaliła wiedzę za pomocą gry pałacowej. Fot.: LO Chrobry

Kolejnym punktem wycieczki stała eksploracja miasta. Po najciekawszych zakątkach Trzebiatowa oprowadził swoich rówieśników Kacper Ładyżyński. Młodzież zwiedziła m.in. kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. Ten imponujący sakralny obiekt – jeden z najwyższych na Pomorzu – pozwolił młodzieży utrwalić wiadomości z zakresu wiedzy o stylach architektonicznych średniowiecza. W programie nie zabrakło osławionych w regionie murali (z wiodącym motywem miasta – Słoniem Rembrandta) oraz murów obronnych z Basztą Kaszaną. W nawiązaniu do historii baszty Kacper przytoczył koleżankom i kolegom legendę, wg której miska gorącej kaszy, którą zajadał się jeden z obrońców pełniących nocną straż, spadła na głowy skradających się gryfickich wojów. Krzyki oparzonych wrogów zaalarmowały trzebiatowian, którzy, w obliczu grożącej im utraty dobytku i życia, wspólnie odparli atak. W taki oto sposób kasza ocaliła miasto (dzisiaj ten moment upamięta również mural).



W rozbudzaniu zainteresowań własną przeszłością i kulturą lokalną wielką rolę odgrywa szkoła. Wyjazd pozwolił uczniom lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i poznać przeszłość regionu: - Słyszałem o obchodach Święta Kaszy w Trzebiatowie, ale nie wiedziałem, że to święto związane jest z historycznym konfliktem między gryficzanami i trzebiatowianami – powiedział jeden z uczestników wycieczki. – Miło, że dzisiaj razem w tym dniu zajadamy się kaszą i żyjemy w przyjaźni.


Z całego serca DZIĘKUJEMY personelowi Trzebiatowskiemu Ośrodkowi Kultury - paniom Beacie Frąckowiak, Annie Rzepeckiej oraz Marcie Górskiej – za gościnność, organizację ciekawej lekcji historii i kultury oraz wszystkie upominki i nagrody.


Mariusz Rakoski


 

Comentarios


 Ostatnie posty              
  • Facebook Social Icon
  • Flickr Social Icon
  • YouTube Social  Icon
rodo.png
bottom of page