Lokalnie jest… fajnie. Zakochaj się w regionie. Trzebiatów
Pierwszego dnia wiosny - 21.03.2023 r. - uczniowie klasy II b wyruszyli do Trzebiatowa, aby poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta i regionu.

Pierwszym punktem programu był kompleks muzealno-kulturowy w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Na uczestnikach wyjazdu Pałac zrobił ogromne wrażenie artystyczne. Młodzież zainteresowały bogate zbiory historyczne z różnych epok, ilustrujące życie codzienne mieszkańców Trzebiatowa. Ponadto w ośrodku znajduje się ciekawa wystawa pracy poznańskiej artystki – Katarzyny Słuchockiej – pt. „e-mocje” oraz twórców silnie związanych z miastem i regionem, m.in. Feiningera oraz Laabsa. Zwieńczeniem wizyty w trzebiatowskim ośrodku kultury była gra pałacowa, która pozwoliła uczniom utrwalić zdobytą wiedzę.

Kolejnym punktem wycieczki stała eksploracja miasta. Po najciekawszych zakątkach Trzebiatowa oprowadził swoich rówieśników Kacper Ładyżyński. Młodzież zwiedziła m.in. kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. Ten imponujący sakralny obiekt – jeden z najwyższych na Pomorzu – pozwolił młodzieży utrwalić wiadomości z zakresu wiedzy o stylach architektonicznych średniowiecza. W programie nie zabrakło osławionych w regionie murali (z wiodącym motywem miasta – Słoniem Rembrandta) oraz murów obronnych z Basztą Kaszaną. W nawiązaniu do historii baszty Kacper przytoczył koleżankom i kolegom legendę, wg której miska gorącej kaszy, którą zajadał się jeden z obrońców pełniących nocną straż, spadła na głowy skradających się gryfickich wojów. Krzyki oparzonych wrogów zaalarmowały trzebiatowian, którzy, w obliczu grożącej im utraty dobytku i życia, wspólnie odparli atak. W taki oto sposób kasza ocaliła miasto (dzisiaj ten moment upamięta również mural).

W rozbudzaniu zainteresowań własną przeszłością i kulturą lokalną wielką rolę odgrywa szkoła. Wyjazd pozwolił uczniom lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i poznać przeszłość regionu: - Słyszałem o obchodach Święta Kaszy w Trzebiatowie, ale nie wiedziałem, że to święto związane jest z historycznym konfliktem między gryficzanami i trzebiatowianami – powiedział jeden z uczestników wycieczki. – Miło, że dzisiaj razem w tym dniu zajadamy się kaszą i żyjemy w przyjaźni.
Z całego serca DZIĘKUJEMY personelowi Trzebiatowskiemu Ośrodkowi Kultury - paniom Beacie Frąckowiak, Annie Rzepeckiej oraz Marcie Górskiej – za gościnność, organizację ciekawej lekcji historii i kultury oraz wszystkie upominki i nagrody.
Mariusz Rakoski
Comentarios