top of page

„Lektury do matury” – etap 4. „Lalka”


Dzisiaj, 6 lutego 2024 r., uczniowie klas III i IV zmierzyli się z zadaniami do treści i problematyki „Lalki” Bolesława Prusa, natomiast uczniowie klasy IV c przeprowadzili aktywną przerwę.


W ramach szkolnego konkursu Lektury do matury trzyosobowe zespoły klasowe przystępują do cyklicznych testów z zakresu znajomości treści oraz problematyki lektur obowiązkowych (Dziady cz. III Adama Mickiewicza, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Kordian Juliusza Słowackiego, Lalka Bolesława Prusa, Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego). Testy przeprowadzane są w miesięcznych odstępach, począwszy od miesiąca października 2023. Ponadto zadaniem każdej klasy jest przygotowanie tzw. aktywnej przerwy, aby w kreatywny sposób przybliżyć publiczności problematykę wylosowanej lektury.




Dlaczego „Lalka”?


„Lalka” (1890) to niewątpliwie jedna z najwybitniejszych powieści w dziejach polskiej literatury. Utwór narodził się z wielkiego rozczarowania pisarza kondycją polskiego społeczeństwa, które nie zdało egzaminu z podniosłych i szlachetnych ideałów epoki, takich jak praca u podstaw, praca organiczna, asymilacja Żydów, scjentyzm czy emancypacja kobiet. Jak słusznie zauważa Wokulski w trakcie spaceru po Powiślu: „Oto miniatura kraju — myślał — w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. […] Tu nie poradzi jednostka z inicjatywą, bo wszystko sprzysięgło się, ażeby ją spętać i zużyć w pustej walce — o nic”. Mimo tak krytycznej i pesymistycznej oceny społeczeństwa, zakończenie utworu – śmierć Rzeckiego, marzyciela romantycznego – pozostawiało Polakom nadzieję, że „nie wszystko umiera”. I Prus miał rację. W pamięci Polaków przetrwały nie tylko narodowowyzwoleńcze ideały romantyzmu, przecież 18 lat później odzyskamy upragnioną, przez 123 lata przechowywaną w sercu, wolność ojczyzny. Przetrwały również marzenia Ochockiego czy Wokulskiego. Mimo niewoli, katastrofy II wojny światowej oraz komunizmu Polska jest dzisiaj krajem nowoczesnym, dynamicznie się rozwijającym i otwartym na zmiany (z jakimż podziwem patrzymy na rosnącą Warszawę, nazywaną Nowym Jorkiem Europy Środkowo-Wschodniej).





Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page