top of page

Książki, które warto przeczytać. Wasze propozycje


Książka: ,,Olimpijscy Herosi”, Rick Riordan (USA)

Rekomendacja: Amelka Losik, II b


Bestsellerowa powieść Ricka Riordana (1964) zabierze cię na pokład Argo II oraz przeprowadzi przez długą i niebezpieczną podróż – począwszy od miejsc realistycznych (Long Island, Rzym czy Wenecja), skończywszy na tych fantastycznych (Tartar w Hadesie).


Cykl powieści przygodowych amerykańskiego pisarza.

Książka przybliża zagadnienie „co by było, gdyby greccy oraz rzymscy bogowie istnieli w dzisiejszych czasach i mieli dzieci ze śmiertelnikami”? Autor doskonale wplata starożytne mity w codzienne życie; przykładowo, aby dostać się na Olimp należy wjechać windą na sześćsetne piętro Empire State Building w Nowym Jorku.

Rick Riordan ukazuje zarówno greckie, jak i rzymskie oblicza bogów. Obie te formy przeplatają się ze sobą, niekiedy rywalizują. Autor wyolbrzymia ich cechy. Stara się ukazać je z przesadą i zaznaczyć uniwersalizm oraz odmienność każdego z bóstw. Jednak w tej historii to nie oni grają główne skrzypce. Autor zabiera czytelnika w niesamowitą podróż siódemki młodych herosów, którzy muszą się zmierzyć z Matką Ziemią. Począwszy od dzieci Ateny, Hadesa, aż po Zeusa, Posejdona czy Hefajstosa. Każdy z bohaterów jest inny, każdy ma swoje własne problemy i swoją rolę do odegrania. Co najlepsze, każdy z nich jest tak samo waży, żaden nie jest pomijany – każdemu bohaterowi autor poświęca tyle samo uwagi.

Półbogowie w ,,Olimpijskich Herosach” nie rozpoczynają swoich misji bez przepowiedni. Znają więc swój los. Wiedzą, co się wydarzy, wiedzą, że muszą być gotowi na wiele poświęceń. Ich życie, ich los jest z góry przesądzony przez bogów, mimo to nie tracą nadziei i wciąż starają się zmienić bieg zdarzeń czy sprzeciwić się fatum. Wierzą, że wszystko się uda, że wszystko będzie dobrze nawet wtedy, kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią inaczej. I za to właśnie ich podziwiam.

„Olimpijscy Herosi” to świetna propozycja nie tylko dla miłośników fantasy czy mitologii. Powieść Riordana spełni również oczekiwania tych czytelników, którzy w lekturze szukają ucieczki od rzeczywistości, dużej dawki emocji oraz rozrywki z dreszczykiem.

---


Książka: ,,Jak ziarnka piasku”, Joanna Jagiełło (Polska)

Rekomendacja: Iga Janowska, I b


Joanna Jagiełło – pisarka, która w swoich książkach nie boi się trudnych tematów, zaskoczyła nas nową powieścią. ,,Jak ziarnka piasku” to opowieść kierowana do młodzieży, opowiadająca o bólu, stracie i samotności.

Jagiełło Joanna, „Jak ziarnka piasku”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018

Bohaterkami są dwie przyjaciółki: Anna i Nina. Ich relację można by opisać słowami: ,,Identyczne. Papużki nierozłączki, które wiedziały o sobie wszystko, jednak kiedy Nina decyduje się na desperacki krok, Annie rozsypuje się świat, który próbuje poskładać na nowo”.

Powieść Joanny Jagiełło to historia o radzeniu sobie ze stratą, wyrzutach sumienia, a także o bólu trudnym do zniesienia. Mówi o upokorzeniu i próbie pogodzenia się z decyzjami, których nie jesteśmy w stanie cofnąć. Samotność bohaterki wzbudza empatię czytelnika oraz pozwala mu zdefiniować emocje, jakich sam wielokrotnie doświadczył. To uczucie trzyma nas mocno i nie pozwala puścić.

Tym, co przemawia do nas w sposób szczególny jest prostota utworu. Historia opowiedziana z perspektywy Anny ma prosty język, jednak niesie głębokie treści. Wpisy bohaterki, odliczanie dni, miesięcy i tygodni, sprawiają, że cierpienie dziewczyny staje się bardziej namacalne, ludzkie. Z utworu bije zarówno smutek, rozpacz, ale także ukojenie. Tytułowe ziarnka piasku to wyzwania, jakie stawia przed nami życie. Taki symbol dopasowania, próby wmieszania się w tłum, a może także odnalezienia siebie?

Proza Joanny Jagiełło zaskakuje. Otwiera czytelnikowi oczy na świat bólu i cierpienia, którego nie widzimy lub nie chcemy widzieć. ,,Jak ziarnka piasku” to powieść wzruszająca i skłaniająca do refleksji. Pozostawia nas w milczeniu. Odsłania ludzkie cechy, o których nie chcemy mówić. Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję, ponieważ zmusza do skonfrontowania się z trudnymi pytaniami, na które odpowiedzi każdy musi poszukać w sobie.

---


Książka: ,,Cudowny chłopak”, R. J. Palacio (właśc. Raquel Jaramillo) (USA)

Rekomendacja: Wiktoria Przedaszek, II b


---


Książka: ,,Złodziejka książek”, M. Zusak (Niemcy, Australia)

Rekomendacja: Viktoria Samulińska, I a


ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ LEKTURY!

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page