top of page

„Ja nie mogę żyć w takim świecie!”. Dzień teatralnych wrażeń w Gryfickim Domu Kultury

Dzisiaj – 23 lutego br. – młodzież Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego wzięła udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach teatralnych. Na deskach Gryfickiego Domu Kultury uczniowie klas III-IV obejrzeli groteskową, pełną absurdu sztukę „Tango” Sławomira Mrożka. Uczniowie młodszych klas zapoznali się z równie ciekawym spektaklem „Potyczki teatralne”. Obie sztuki wykonali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.




„Tango” –  sztuka grana na całym świecie – opowiada o pokoleniowym starciu i losach awangardowej rodziny, w której zostały zaburzone dotychczasowe normy moralne i obyczajne zachowania. Mrożek, co ciekawe, ukazał ten konflikt w zupełnie innym świetle – w obronie porządku i tradycji staje młody człowiek, który sprzeciwia się nieobyczajnym zrachowaniom starszych członków rodziny. Jednak obu stronom konfliktu brakuje przede wszystkim autentyczności, zdolności do prawdziwych uczuć i związania kompromisu, co w ostateczności prowadzi do wprowadzenia na scenę Edka – siły prymitywnej, będącej uosobieniem władzy totalitarnej, nieznoszącej sprzeciwu, a tym bardziej wolności.


Z zupełnie innym tematem zapoznali się uczniowie klas młodszych. Przedstawienie „Potyczki teatralne” dotyczyło rozterek aktorów i reżysera, którzy mieli wystawić „Romea i Julię”. Jeden z aktorów nie pamięta roli, ponieważ gra w kilku sztukach i reklamach, jedna z aktorek panicznie pragnie zdobyć materiały do portfolio, gdyż zaproponowali jej pracę w serialu, inni aktorzy jeszcze spierają się ze sobą, a jednocześnie podkochują. Okazuje się, że aktorzy i grają, wcielają się w różne role, i są też pełnymi uczuć, marzeń oraz obaw ludźmi.


Młodzież wysoko oceniła grę aktorów oraz prostą scenografię: –„Potyczki teatralne” bardzo mi się spodobały. Odgrywanie podwójnych ról to nie lada wyzwanie. Cieszę się, że mogłem w Gryficach obejrzeć sztukę z prawdziwego zdarzenia. To doświadczenie teatralne pozostanie ze mną na długo – powiedział nam Paweł, uczeń klasy I d. - Bardzo ciekawa sztuka, ukazująca specyfikę zawodu aktora. Dowiedzieliśmy się, jak aktorzy i reżyser pracują nad spektaklem. Nie zabrakło humorystycznych scen i pięknych strojów do „Romea i Julii” - dodaje Maja, również uczennica klasy I d.


Misją Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza jest – jak czytamy na stronie teatru – tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę, jak również przygotowaniem widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



https://www.lochrobry.pl/single-post/nie-ma-zbrodni-bez-kary-makbet-na-deskach-gryfickiego-domu-kultury


Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page