top of page

Happening w obronie praw człowieka. Ważny moment wymiany polsko-słowackiej


Dzisiaj – 18 czerwca 2024 r. – społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, goście ze Słowacji oraz społeczność lokalna głośno zamanifestowała swój sprzeciw wobec naruszeń lub łamania praw człowieka na całym świecie!


Na tak zwanym Murze Wolności uczestnicy wydarzenia zapisali przykłady łamania praw człowieka. Następnie go zburzyła. Fot.: LO Chrobry

Podczas happeningu młodzież odczytała odezwę do wszystkich rządów i organizacji międzynarodowych: „Dyskryminacja w jakiejkolwiek formie jest nieakceptowalna. Wzywamy do podejmowania działań, mających na celu eliminację wszelkich form dyskryminacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w prawie. Niezależnie od tego, czy dotyczy mniejszości etnicznych, osób niepełnosprawnych, czy LGBTQ+ każdy zasługuje na równe traktowanie i szacunek” – postulowała młodzież. Młodzi ludzie zwrócili uwagę na znaczenie wolności słowa oraz dostępu do bezpłatnej edukacji, podkreśliła również potrzebę działań humanitarnych i dbania o czyste środowisko.


Młodzież przygotowała m.in. transparenty na potrzeby happeningu Human Rights Matter! Fot.: LO Chrobry

Po apelu wszyscy uczestnicy uwypuklili podniosły nastrój minutą ciszy. Następnie, w symbolicznym geście jedności i podejmowanych działań na rzecz ochrony praw człowieka, młodzież ustawiła się w kręgu, chwyciła się za ręce oraz zakleiła bądź zasłoniła usta:  – Nasze zaklejone usta  przypominają o tych, którzy są zmuszani do milczenia, pozbawiani prawa do wyrażania siebie, swoich myśli i uczuć. To wyraz naszej solidarności z ofiarami prześladowań, którzy nie mogą swobodnie mówić o swoich cierpieniach – wyjaśnili Zofia Zelwak i Łukasz Siemaszko, prowadzący happening.
Szczególnie wymownym momentem podczas happeningu było zburzenie tak zwanego „Muru Wolności”, na którym młodzież wcześniej zapisała przykłady łamania praw człowieka. Ponadto każdy uczestnik mógł podpisać się pod odczytanym przez młodzież apelem.


Polsko-słowacka wymiana młodzieży potrwa do 21 czerwca br. Dla młodych ludzi to doskonała okazja do nawiązania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń oraz pogłębienia wiedzy na temat praw człowieka. Uczestnicy z Polski i Słowacji wspólnie pracują nad projektami, biorą udział w warsztatach i debatach, które pomagają im lepiej zrozumieć znaczenie praw człowieka we współczesnym świecie.


Wyraz solidarności z ofiarami prześladowań, którzy nie mogą swobodnie mówić o swoich cierpieniach. Fot.: LO Chrobry

W programie wymiany znajdą się również liczne atrakcje kulturalne i rekreacyjne, które pozwolą Gościom ze Słowacji lepiej poznać nasz kraj. Młodzi ludzie odwiedzą między innymi Szczecin oraz Kołobrzeg.


Głęboko wierzymy, że wymiana ta będzie nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale także impulsem do dalszej aktywności na rzecz ochrony praw człowieka w społecznościach lokalnych.


Wymiana odbywa się dzięki wsparciu finansowym Grypy Wyszehradzkiej
 

 

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page