top of page

„Chrobry” first to help. 1200 zł na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r., pogranicze turecko-syryjskie nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Liczba ofiar rośnie każdego dnia. Najnowszy bilans ofiar w obu krajach to 24 tysiące. Pomoc poszkodowanym niosą ratownicy z ponad 70 krajów, w tym z Polski. Społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach dołączyła do międzynarodowego zrywu i zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz ofiar trzęsienia ziemi.

Spontaniczna zbiórka odbyła się w szkole 10 lutego, w ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi. Młodzież po raz kolejny udowodniła, że w ich sercach jest miejsce dla każdego człowieka, niezależnie od długości i szerokości geograficznej. Zebrana kwota – 1200 złotych – jest najlepszym świadectwem solidarności „Chrobrego” z cierpiącymi. Pieniądze zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej, która już w środę dotarła do najmocniej poszkodowanego terenu.Niszczycielski żywioł w Turcji i Syrii odebrał nie tylko życie tysiącom ludzi, ale spowodował apokaliptyczne straty materialne. Z perspektywy humanitarnej najważniejsza jest teraz pomoc dla przesiedlonych, którzy stracili dach nad głową lub boją się wrócić do swoich mieszkań ze względu na możliwość wystąpienia wstrząsów wtórnych. Sytuację mieszkańców pogarsza dodatkowo niska temperatura, która staje się śmiercionośnym zagrożeniem dla mieszkańców dotkniętych kataklizmem. Ponadto trzęsienie ziemi w Syrii uszkodziło sieć wodociągów, co może spowodować kolejną falę cholery w tym zniszczonym już przez wojnę domową kraju.


Każdy z nas może pomóc poszkodowanym. Informacje o zbiórce można znaleźć na oficjalnej stronie PAH: https://www.pah.org.pl/sos-turcja-syria/


Mariusz Rakoski

Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page