top of page

V Regionalny Konkurs Ortograficzny za nami. Poznaj laureatów

Piąta edycja Regionalnego Konkursu Ortograficznego odbyła się – 27 lutego br. – w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Tegorocznemu Konkursowi towarzyszyły konwersatoria oraz warsztaty artystyczne skoncentrowane wokół noblistów polskich. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z polską ortografią, ale i zgłębili wiedzę o polskich laureatach Nobla w dziedzinie literatury.


Zdanie uczestników polegało na napisaniu dyktowanego fragmentu tekstu oraz uzupełnieniu luk we fragmencie utworu. Teksty pochodziły z utworów polskich noblistów: „W pustyni i puszczy”, „Potopu” oraz „Janko Muzykanta” Henryka Sienkiewicza i „Lektur nadobowiązkowych” Wisławy Szymborskiej.

Udział w Konkursie wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mrzeżynie, Szkoły Podstawowej w Prusinowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Armii Wojska Polskiego w Trzebiatowie, Szkoły Podstawowej w Cerkwicy, Szkoły Podstawowej nr 1 w Płotach oraz uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Rewala.


Uczestnicy po dyktandzie wzięli udział w konwersatoriach oraz warsztatach artystycznych przygotowanych przez społeczność „Chrobrego”. Program nie tylko uświetnił wydarzenie, ale przyczynił się do popularyzacji literatury polskich noblistów. Młodzież zaprezentowała sylwetki i wybrane zagadnienia z twórczości H. Sienkiewicza, Władysława St. Reymonta, Czesława Miłosza, W. Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Z kolei uczestnicy warsztatów podkreślili – za pomocą obrazu – aktualną wymowę wiersza „Nieczytanie”. W dobie rozwoju mediów i komunikatorów społecznościowych żyjemy – jak pisała poetka – „[…] dłużej/ ale mniej dokładnie/ i krótszymi zdaniami”.


Podczas warsztatów uczestnicy pracowali m.in. nad portretami polskich laureatów nobla oraz przygotowali okolicznościowe pocztówki.


Tytuł „Najlepszej szkoły” zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Płotach. Uczniowie tej szkoły zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii klas IV-VI. I miejsce zajęła Katarina Kacprzykowska, na drugim uplasowała się Julia Wenckowska, na trzecim – Natalia Bujarowicz. W kategorii klas VI-VII: I miejsce zajęła Nastazja Mroczkowska (Szkoła Podstawowa w Gryficach), II miejsce piórem wywalczył Przemysław Pudo (Szkoła Podstawowa w Cerkwicy), zaś trzecie – Julia Modrzejewska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. I Armii Wojska Polskiego w Trzebiatowie). Nagrody i dyplomy wręczyła laureatom Jolanta Folwarska. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego pogratulowała zwycięzcom, życzyła dalszych sukcesów i podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie.

Wręczenie nagród i dyplomów

Laureaci


 Ostatnie posty              
bottom of page