Salwami śmiechu w „Okno na parlament”

03/02/2020

 

Wyjazdy do Teatru Polskiego w Szczecinie stały się już szkolną tradycją. Po sztuce „Pijacy” F. Bohomolca oraz „Kolacji dla głupca” F. Vebera młodzież Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach wybrała się tym razem na „Okno na parlament” w reż. Stefana Szaciłowskiego.

 

Polityka jest, chcąc nie chcąc, nieodłącznym elementem życia człowieka. Jednych irytuje, drugich fascynuje, sama staje się nie tylko źródłem żartów i tak zwanych memów, ale również – czego dowiódł Ray Cooney, autor „Okna” – inspiruje artystów.

 

„Okno na parlament” to niezwykła komedia pomyłek z paletą przeróżnych fałszywych tożsamości: „Pewnego razu w luksusowym apartamencie londyńskiego hotelu minister brytyjskiego rządu i romansująca z nim sekretarka opozycji znajdują zwłoki... Chcąc uniknąć skandalu postanawiają zatuszować całą sprawę. Czy to się uda, biorąc pod uwagę przeszkadzający im ciągle personel hotelu, zazdrosnego męża i kilka innych osób, w tym także samego nieboszczyka?”. Tak zawiłą, z licznymi perypetiami akcję autor spektaklu przekuł w niecodzienną sztukę, w której komizm sytuacji czy postaci przeplatał się tragicznym położeniem bohaterów. Brawurowe tempo akcji (akcja trzyma w napięciu do samego końca, do jej rozwiązania) i intrygi bohaterów nie pozwalają widzowi na chwilę wytchnienia.  

 

– Sztuka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przesłanie spektaklu jest uniwersalne, skłania odbiorcę do myślenia. Aktorzy bardzo profesjonalnie odegrali swoje role, świetnie oddali komizm postaci – powiedziała Natalia, uczennica klasy Ie. – Spektakl był bardzo ciekawy! Nie tylko bawi, ale i poucza, że kłamstwo ma krótkie nogi – dodała Wiktoria, również uczennica klasy psychologiczno-prawniczej.

 

Na fanpage’u facebookowym szkoły uczniowie podzielili się ze społecznością „Chrobrego” wrażeniami zaraz po spektaklu: „[…] salwom śmiechu nie było końca, i choć na teatralnych deskach zaprezentowano typowo angielski humor, to jednak przesłanie, morał oraz zawarte prawdy pozostały tu ponadczasowe”.

 

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Like
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • Flickr Social Icon
  • YouTube Social  Icon
rodo.jpg