„Chrobry” na kolejnej wymianie polsko-niemieckiej

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego po raz kolejny biorą udział w wymianie młodzieży w Tostedt (Dolna Saksonia).

Gryfickie liceum od lat współpracuje z niemiecką szkołą, realizując różnorodne projekty. Tematem tegorocznej wymiany dotyczył dzieciństwa i młodości w Polsce i Niemczech w latach 1919-2019. W ramach projektu uczestnicy odwiedzili dwa muzea – Spielmuseum w Soltau oraz Miniatur Wunderland w Hamburgu – w których szukali informacji na temat gier i zabaw popularnych w przeszłości i współcześnie. Okazało się, że zabawki mogą dużo powiedzieć o codziennym życiu, rozwoju techniki i transportu na przestrzeni wieków; są one również świadectwem przemian obyczajowych, społecznych i kulturowych. Młodzież dostrzegła także walory edukacyjne gier i zabaw. Największe wrażenie wywarła lalka o imieniu Helena: niemiecka lalka należąca do rosyjskiej dziewczynki, która w latach 30. wróciła do Związku Radzieckiego. Lalka była świadkiem oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej. Do dziś Helena przypomina o katastrofie i barbarzyństwie konfliktów zbrojnych.

Wymiana to nie tylko nauka, ale również spotkania z ludźmi, poznawanie nowych miejsc i smaków oraz możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń (często kreowanych przez media) na temat obcej kultury z rzeczywistością: – Po raz kolejny biorę udział w wymianie polsko-niemieckiej w Tostedt. Za każdym razem odkrywam coś nowego i nawiązuję przyjaźnie. Przekonałam się, że Niemcy są bardzo otwarci i przyjaźni – powiedziała naszej redakcji jedna z uczestniczek. – W Tostedt zostałam bardzo serdecznie przyjęta, czuję się jak u siebie w domu, a mój niemiecki kolega troszczy się o mnie, jak o własną siostrę – dodał inny uczestnik wymiany.

– Wymiany to świetny sposób nawiązywania międzynarodowych przyjaźni. Cieszę się, że młodzież pracuje nad zacieśnianiem polsko-niemieckich więzi. Przyszłość należy do nich – powiedziała Ulirke Boess, nauczyciel języka niemieckiego i religii w niemieckiej szkole.

– Po raz kolejny wzięłam udział w wymianie polsko-niemieckiej. Bardzo związałam się z niemieckimi partnerami wymiany, to doświadczenie – poznawanie nowych, ciekawych ludzi – pozostanie ze mną bardzo długo. Nawiązałam nowe znajomości, poznałam bliżej kulturę Niemiec, przekonałam się, że nasi zachodni sąsiedzi są bardzo uprzejmi i gościnni. U rodziny goszczącej czułam się jak u siebie w domu. Polecam – powiedziała Natalia, uczestniczka wymiany.

Idea wymiany młodzieży zacieśnia polsko-niemieckie relacje. Młodzież przełamuje stereotypy i przekonuje się, że chociaż mówimy innymi językami, to jesteśmy tacy sami: mamy takie same problemy, pragnienia i marzenia.
 Ostatnie posty              
 Archiwum                       
 Podążaj za nami    
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon