top of page

Wyjątkowa wizyta w Chrobrym

22 października w naszej szkole odbyła się wyjątkowa prelekcja za sprawą równie wyjątkowego gościa. Doktor Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie zaszczycił nauczycieli oraz uczniów Chrobrego pasjonującą opowieścią o człowieku i jego epoce. Bohaterem dnia był generał Józef Haller, a obok ścieżki bojowej (I wojna światowa, walki o granice II RP, wojna polsko-bolszewicka, dyplomacja II wojny światowej) w rysie postaci pan doktor przedstawił szereg ciekawostek, tak bardzo lubianych przez nas smaczków. Zaślubiny Polski z morzem, wypadek samochodowy i korzystanie po nim z laski, zakupiony domek wypoczynkowy, a wraz z tym początki turystyki we Władysławowie, rywalizacja z Józefem Piłsudskim i momentami większa popularność od samego Marszałka, w końcu losy emigracyjne gen. Hallera, a nawet zabiegi komunistów o w pełni propagandowe sprowadzenie go do Polski to tylko niektóre przykłady jak w nowatorski, w pełni pasjonujący sposób prowadzić narrację historyczną, zapalać do historii młodego odbiorcę. Ponadto jako uwieńczenie prelekcji dr Engelgard podarował szkole kroniki dedykowane obchodzonemu w zeszłym roku 100-leciu Niepodległej. Poza dzisiejszym wykładem historię generała Hallera i Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego można zgłębić w naszej szkole za sprawą okolicznościowej wystawy - ścianki ze zdjęciami z epoki, która umieszczona została w głównym holu, a cieszy się sporym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy za współpracę tak panu doktorowi, jak też warszawskiemu Muzeum Niepodległości.
 Ostatnie posty              
bottom of page