Wyjątkowa wizyta w Chrobrym

23/10/2019

22 października w naszej szkole odbyła się wyjątkowa prelekcja za sprawą równie wyjątkowego gościa. Doktor Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie zaszczycił nauczycieli oraz uczniów Chrobrego pasjonującą opowieścią o człowieku i jego epoce. Bohaterem dnia był generał Józef Haller, a obok ścieżki bojowej (I wojna światowa, walki o granice II RP, wojna polsko-bolszewicka, dyplomacja II wojny światowej) w rysie postaci pan doktor przedstawił szereg ciekawostek, tak bardzo lubianych przez nas smaczków. Zaślubiny Polski z morzem, wypadek samochodowy i korzystanie po nim z laski, zakupiony domek wypoczynkowy, a wraz z tym początki turystyki we Władysławowie, rywalizacja z Józefem Piłsudskim i momentami większa popularność od samego Marszałka, w końcu losy emigracyjne gen. Hallera, a nawet zabiegi komunistów o w pełni propagandowe sprowadzenie go do Polski to tylko niektóre przykłady jak w nowatorski, w pełni pasjonujący sposób prowadzić narrację historyczną, zapalać do historii młodego odbiorcę. Ponadto jako uwieńczenie prelekcji dr Engelgard podarował szkole kroniki dedykowane obchodzonemu w zeszłym roku 100-leciu Niepodległej. Poza dzisiejszym wykładem historię generała Hallera i Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego można zgłębić w naszej szkole za sprawą okolicznościowej wystawy - ścianki ze zdjęciami z epoki, która umieszczona została w głównym holu, a cieszy się sporym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy za współpracę tak panu doktorowi, jak też warszawskiemu Muzeum Niepodległości.

 

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Like
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • Flickr Social Icon
  • YouTube Social  Icon
rodo.jpg