top of page

Weekend podniosłych wydarzeń

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach z dumą wystąpili z Pocztem Sztandarowym na dwóch podniosłych wydarzeniach w powiecie gryfickim. W sobotę, 14 września, młodzież wzięła udział w wojewódzkich dożynkach w Trzebiatowie, dzień później reprezentowała dobre imię szkoły podczas uroczystego odsłonięcia Skweru Kresowian i Sybiraków w Gryficach.

Dożynki – „tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż” („Słownik języka polskiego”, PWN) – mają za sobą bogatą i długą historię. To ludowe święto połączone z mszą dziękczynną za zakończenie żniw i prac polowych sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. W tym roku mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego dziękowali za zbiory w Trzebiatowie. W obchodach wzięli udział nie tylko przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy. Na tak doniosłej uroczystości (zarówno na mszy w kościele Maryjnym, jak i festynie) nie mogło zabraknąć naszej młodzieży, która z estymą reprezentowała honorowe imię szkoły oraz zademonstrowała postawę przywiązania do tradycji narodu polskiego. W Poczcie Sztandarowym wystąpili: Igor Szukalski z klasy If (chorąży), Patrycja Hała z Ig (asysta) oraz Aleksandra Młyńska z IIb (asysta).

Nieodłącznym elementem każdych dożynek są występy artystyczne, które powinny korespondować z kulturą ludową i tradycją. Folklorystyczny nastrój w Trzebiatowie został dodatkowo spotęgowany występem uczniów i absolwentów „Chrobrego”, którzy od wielu lat działają w Zespole Tańca Ludowego.

Kolejny dzień stanął pod znakiem historycznych refleksji – uczniowie „Chrobrego” wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia Skweru Kresowian i Sybiraków w Gryficach. Skwer upamiętnia byłych mieszkańców Kresów (w tym Sybiraków), którzy po wojnie przybyli na teren gminy Gryfice. W ceremonii wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Magdalena Zarębska-Kulesza (Zachodniopomorski Kurator Oświaty), jednak głównymi bohaterami wydarzenia byli sami Sybiracy, którzy dzielili się trudnymi wspomnieniami z lat wojennych i powojennych. W Poczcie Sztandarowym „Chrobrego” wystąpili: Bartosz Ledachowicz z IIe (chorąży), Klaudia Szmyt z IIe (asysta) oraz Aleksandra Młyńska z IIb (asysta). Młodzież z dumą zaprezentowała również Poczet Kombatantów: Kamil Walczak z IIa (chorąży), Kacper Hała z Ic (asysta) oraz Dominik Pluta z IIIc (asysta). Uczniowie jednogłośnie przyznali, że była to wzruszająca i żywa lekcja historii.

Więcej zdjęć na Facebooku

 Ostatnie posty              
bottom of page