top of page

Światowy Dzień Walki z AIDS [INFORMACJA]

HIV w Zachodniopomorskiem – na 100 tys. ludności średnia roczna nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2016-2020 wyniosła – 3,2 proc.!
Wczoraj – 1 grudnia br. – obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Uczniowie „Chrobrego” w ramach akcji edukacyjnej oraz prozdrowotnej opracowała plakaty informacyjne dot. choroby w Polsce. Od początku epidemii (1985 r.) w naszym kraju zmarło na AIDS 1 428 osób.
Pamiętaj!


Każdy, bez względu na pochodzenie rasowe, religię lub orientację seksualną, jeśli prowadzi życie seksualne lub ma kontakt z zakażoną HIV krwią może nabyć zakażenie HIV. Ani płeć, ani wiek, ani wykonywany zawód czy spełniane powołanie nie chronią przed zakażeniem. Przed zakażeniem chroni znajomość dróg zakażenia i stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia.


Na świecie każdego dnia zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce każdego roku wykrywanych jest kilkaset zakażeń HIV. To znaczy, że codziennie w Polsce 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. W większości są to osoby młode.


Dostępne obecnie leki antyretrowirusowe poprawiają jakość życia osób zakażonych HIV. Jednakże leczenie antyretrowirusowe musi być kontynuowane do końca życia osoby zakażonej. Leki powodują też działania uboczne. Niektóre z późnych działań ubocznych powodują zmianę wyglądu zewnętrznego, niektóre z nich mogą być także niebezpieczne dla życia. Nie jest więc prawdą pogląd, iż teraz – skoro są leki – nie trzeba bać się HIV i nie trzeba stosować zabezpieczeń np. w kontaktach seksualnych.
Comments


 Ostatnie posty              
bottom of page